Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva u Kolína - záchrana českého jazyka

20. 06. 2017 9:11:45
V dnešní hektické době není moc prostoru ani času na minulost, proto buďme vděčni za každou příležitost nahlédnout do dob minulých a občas si připomeňme alespoň důležité mezníky či události našich dějin.

Je 18. června roku 1757 a na přilehlých loukách obce Křečhoř u Kolína dochází ke střetu vojsk pruského krále Fridricha II. s rakouskou armádou Marie Terezie vedenou polním maršálem Leopoldem Daunem, posílenou o saské jezdecké pluky. Jsme na místě, které vejde do dějin jako místo, kde proběhla jedna z největších bitev sedmiletého konfliktu, místě nejprudších bojů v dané oblasti, kde bude prolito mnoho krve a zmařeno tisíce lidských životů.

Praha je aktuálně v obležení Prusů, čímž je do maršála vkládána naděje, že město dostane z obležení a Prusy vyžene z českého království. Fridrich II na Dauna nečeká u Prahy, ale vychází mu vstříc, což je důvod, proč se střetávají právě v těchto místech. Výsledek krvavé bitvy je ve prospěch maršála Dauna, avšak důsledkem boje je nalezení smrti, zranění nebo zajetí na polích a lukách rozkládajících se kolem Kolína na rakouské straně celkem 8 629 mužů a 359 důstojníků a na pruské straně 13 398 vojáků a 396 důstojníků. Tato "válka v krajkách" u Kolína je jedním z mnoha střetnutí Sedmileté války, ale co do počtu padlých bojovníků lze říci, že právě zde proběhly nejprudší boje.

Co vše by v dějinách bylo jinak, pokud by nevyhrála armáda maršála Dauna? Jistě by to znamenalo, že by Marie Terezie neměla k dispozici jinou armádu, Prusové by pravděpodobně táhli na Vídeň a Marie Terezie by ztratila území českého království, jež bylo tehdy nejrozvinutější částí monarchie. Jednoduše řečeno, nebýt tohoto vítězství vůbec se nemuselo v naší vlasti mluvit česky, což ukazuje důležitost této konkrétní bitvy.

Nyní se přesuneme do stejného dne, avšak roku 2017. Pláně u Křečhoře jsou opět zaplněny, vojáci jsou připraveni k útoku a vše vypadá, jako by se zde čas zastavil. Tentokrát však na místě krvavé bitvy proběhla pouze vzpomínková akce a rekonstrukce, právě u příležitosti výročí výše uvedené bitvy u Kolína.

K vidění byl dobový tábor, průvod dobového vojska, téměř 200 vojáků z desítky historických jednotek od nás i ze zahraničí v uniformách s přesnými replikami zbraní včetně kanónů, proběhla pietní akce, kladení věnců k památníku, dekorování, prezentace dobového vojska, projevy čestných hostů i mše za padlé celebrovaná pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou v kostele svatého Václava a Božího Těla. K vidění byly řemeslné trhy, ukázka sokolnictví, jezdectví i denní ohňostrojová show s hudebním doprovodem. Nejdůležitějším bodem celé akce byla ukázka samotné bitvy, při které ukázky doprovázené poutavým vyprávěním a popisem bojových akcí, vtáhli přítomné diváky přímo do děje bitevního pole.

Je třeba vyzdvihnout práci pořadatelů, celou přípravu i profesionální prezentaci akce, která diváky zaujala a stala se tak netradičně stráveným dnem plným zážitků, tentokrát však naštěstí pouze v duchu zábavy.

Fotogalerie bitvy u Kolína

Pomník vystaven na památku padlým bojovníkům v roce 1899

Bitevní ukázky

Pietní akce

Doprovodné akce

Ukázka sokolnictví

Proslov měl starosta obce Křečhoř

i starosta města Kolín Mgr. Bc. Vít Rakušan

"Vidíme, že i historie ukazuje, že zodpovědnost existuje" řekl při zádušní mši J.E. kardinál Dominik Duka.

Foto: Lucka Hermína Muchová

Autor: Hermína Muchová | úterý 20.6.2017 9:11 | karma článku: 21.35 | přečteno: 857x

Další články blogera

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 760 | Diskuse

Hermína Muchová

Víkend bude patřit Mišíkovi a dobrému pivu

Dobré pivo a pestrý výběr hudby, to je jistě pro mnohé příjemná kombinace pro strávení volného odpoledne. Přijďte v pátek a v sobotu do Nymburka a nechte se unést proudy zlatavého moku za doprovodu dobré muziky.

14.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 255 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní - na Kačinu přivezou tuny umělého sněhu, tradiční vinobraní cílí nově na rodiny

Den plný vína, hudby, zábavy pro celou rodinu a k tomu vyhlídka pěkného počasí čeká na návštěvníky zítřejšího Vinobraní na Kačině. Užijte si pěknou sobotu, vezměte celou rodinu a přijměte pozvání na zámek Kačina u Kutné Hory.

8.9.2017 v 8:34 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 540 | Diskuse

Hermína Muchová

Kouřimská skála vzpomínala na Petra Muka

Život byl pro Petra Muka pestrým kolotočem plným zvratů, euforie i smutku ústících do jedinečné nezapomenutelné hudební tvorby.

4.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 842 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Je dobré znát svou historii, aneb před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky

Před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky. Více než 130 tisíc Osmanů a jejich spojenců tehdy obléhalo Vídeň. Pokud by padla, otevřela by se Turkům cesta dál do střední Evropy.

21.9.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 215 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |
Počet článků 144 Celková karma 13.82 Průměrná čtenost 788

Divadelní a hudební reportáže, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.