Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert skupiny Elán a výročí zámku Loučeň

14. 07. 2017 7:30:00
Dne 6.7.2017, den před 10. výročím otevření zámku Loučeň a v přilehlých zámeckých zahradách i okolí vše nasvědčovalo tomu, že návštěvníky zámku čeká vskutku nevídaná oslava.

Zámek Loučeň se nachází ve stejnojmenném městysi v okrese Nymburk a svým návštěvníkům celoročně nabízí nahlédnutí do historie i současnosti svých romantických barokních prostor s původními interiéry. Kromě kulturního vyžití zde naleznou návštěvníci i určitou raritu, a to je soubor 12 labyrintů a bludišť, který je jednoznačně celoevropským unikátem.

Dne 7. července oslavil zámek výročí 10 let od svého otevření, a jelikož se jedná o významné výročí, uskutečnila se velká oslava, která přilákala tisíce návštěvníků. Samotný areál zámku přizpůsobený této akci byl pro veřejnost otevřen v 17 hodin, a přesto, že většina návštěvníků přišla na oslavu kvůli zlatému hřebu večera vystupujícímu až ve 21 hodin, tvořila se směrem k areálu již od brzkých odpoledních hodin dlouhá fronta návštěvníků.

Přesně v 17 hodin byly brány zámeckého areálu otevřeny a nedočkavý dav čekajících návštěvníků byl vpuštěn do zámeckých zahrad, kde bylo již vše připraveno na následující několikahodinovou oslavu. Hlavním dějištěm se stala část zahrady s postaveným pódiem a hledištěm rozděleným do několika sektorů dle typy zakoupené vstupenky. K dispozici byly stánky s občerstvením, upomínkovými předměty i zábavou.

V průběhu následujících čtyř hodin byl pro návštěvníky na pódiu připraven program, a tak bylo po většinu času co sledovat či poslouchat. Divákům se představila ředitelka zámku Ing. Kateřina Šrámková, která stála za celým nápadem uspořádat tuto narozeninovou oslavu. Dozvěděli jsme se nejen informace o zámku, jeho programech, ale i to, jak obtížné bylo pro malý zámecký team uspořádat akci tak velkého rozsahu a především zajistit hlavní hvězdu večera. I přes veškerou dřinu, která za akcí stojí, je paní ředitelka plná elánu, slova kroužícího ve vzduchu po celou dobu akce. "Pracujeme s elánem, a to, co děláme nás velmi baví. Protože si to naše 10.výročí chceme skutečně užít, máme Elán i pro vás", vysvětluje původ celé akce.

Ke slovu přichází i kastelán zámku Vratislav Zákoutský, jehož specializací jsou školní vzdělávací programy a šéfkuchař zámecké restaurace Tomáš Petráň specializující se na spokojenost návštěvníků v rovině gastronomické. V podvečer mohli diváci navštívit zámecký park se svými proslulými labyrinty, vychutnat si prohlídku zámku nebo se jen tak procházet po areálu a užívat si sváteční atmosféru zámeckého prostředí.

V několika blocích vystoupila hudební skupina Seventh Weapon, která pochází z Považské Bystrice na Slovensku a v Loučeni se prezentovala skladbami pouze s vlastními texty. Jedná se o seskupení pěti hudebníků, kteří dle svých slov žijí hlavou v tomto roce, avšak jejich duše se nachází v roce 1969. To, co hrají se dá přirovnat ke kombinaci rock‘n‘rollu 60. a 70. let a psychedelie. Divákům předvedli zajímavé vystoupení směřující k rozproudění jejich krve před následujícím očekávaným večerním koncertem. Přesně ve 21 hod. nastoupila na pódium hlavní hvězda večera, kterou byla skupina Elán, která následně odehrála tolik očekávaný akustický koncert.

Nejprve bych se ráda pozastavila před následnými reakcemi některých diváků, kteří nebyli spokojeni s jejich vystoupením a nechápali "proč tam skupina jen tak seděla a nic nedunělo". Tedy, jak bylo předem avizováno, jednalo se o akustický koncert skupiny, což znamená, že se používají akustické hudební nástroje bez nástrojů vyrábějících zvuk hlasitějším elektronickým zesílením. Již předem bylo tedy jasně dáno, že diváci zde neuvidí hudebníky skákající po pódiu s elektrickou kytarou tak, jak je tomu u jejich koncertů běžné a na co jsou jejich fanoušci zvyklí.

Koncert se tedy nesl spíše v duchu komorním, s Jožo Rážem a tamburínou, Jano Balážem s kytarou, Vašo Patejdlem za klavírem a Štefanem Bugalou za bicími. I když se nejednalo i typický Elánovský koncert, přesto byl z Elánu ten jejich pověstný elán a síla cítit, což dokazovali s každou odehranou skladbou. O tom, že umí, není po téměř 50 letech jejich koncertování a monstrózních vystoupení pochyb. Nyní však přesvědčili, že umí být i klidní bez hlasitého zvukového podtextu a přitom dokázat výbornou show.

Skupina na úvod koncertu sdělila, "vystoupení bude hodně o vzpomínání a povídání", což v plné míře splnila. Koncert začal Elán skladbou Smrtka na pražskom orloji a následovaly opravdové hity Neobzerajte sa paní Lótová, Mláďatá, Zalubil sa chlapec, Čakám ťa láska, Zloděj slnečníc, Ulica, Kráľovná bielych tenisiek, Bosorka, Osmy svetadiel, Vymyslená, Voda čo ma drží nad vodou, Zanedbaný sex, Fero, Neviem byť sám, Nie sme zlí a pro velký úspěch přidala skladbu Čaba neblázni.

V závěru již všichni diváci s hlasitým potleskem stáli a snad je hřál i pocit, že si ten dnešní Elán užili a zároveň tím načerpali i trochu toho svého vlastního elánu. Jistěže by se, stejně jako vždy a všude, nějaké nedostatky akce našly, avšak je nutné připomenout, že akci připravoval malý tým lidí ve velmi krátkém časovém úseku. Vzhledem k těmto faktům mohu říci, že akce byla připravena s velkým elánem a nasazením personálu, který se na přípravě podílel. Věřím, že se stejně jako mě i ostatním návštěvníkům akce velmi líbila a stejně tak dokázali ocenit snahu předvést a přivést na scénu to nejlepší.

I když narozeninová oslava již proběhla, celá zámecká sezóna se i nadále nese v narozeninovém duchu s množstvím programů pro děti i dospělé. Tuto památku mohu jednoznačně doporučit jako cílové místo pro některý z vašich prázdninových výletů.

Fotogalerie výročí zámku Loučeň

Autor: Hermína Muchová | pátek 14.7.2017 7:30 | karma článku: 14.76 | přečteno: 705x

Další články blogera

Hermína Muchová

Rozhovor se skupinou Elán

Nejdiskutovanější otázka na téma Elán je ukončení kariéry této skupiny, která se za posledních 50 let stala hudebním fenoménem. Jak to s jejich koncem vypadá, zaznělo v rozhovoru z úst nejpovolanějších, Jožo Ráže a Jana Baláže.

13.7.2017 v 7:50 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 1049 | Diskuse

Hermína Muchová

S elánem na Elán

Pracujete také s elánem, tak jako zaměstnanci zámku Loučeň? Máte rádi oslavy, hudbu a jste zvědaví, co se za posledních deset let na zámku Loučeň událo? Pokud ano, je tento článek právě pro Vás. Přijďte na oslavu, přijede i Elán!

4.7.2017 v 9:03 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 703 | Diskuse

Hermína Muchová

Leni aneb umělecká tvorba formou propagandy

Politika a umění se nemá míchat, a přesto natočením esteticky dokonalého filmu kreativně zachycujícího jedinečné okamžiky s komparsem tvořícím Romy zapůjčené z koncentračního tábora, byl vytvořen nový druh filmového umění.

30.6.2017 v 8:00 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 686 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Linkin Park – Breaking The Habit

Linkin Park je americká rocková kapela založená v roce 1996, původem z Kalifornie. Skupina se proslavila svým debutovým albem Hybrid Theory, které prodalo po celém světě více než 29 milionu kusů.

21.7.2017 v 10:53 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 197 |

Richard Mandelík

Smetanova Litomyšl díl třetí, opera a klavír a slovo

Na Giocondu jdu proto, že představení Met před čtyřmi lety jsem shledal vynikajícím divadelně i hudebně a byl jsem také zvědav na brněnskou operu. Letošní ročník jsem uzavřel druhý den inteligentním slovem za doprovodu klavíru.

21.7.2017 v 10:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Sýkora

Linkin Park – Shadow Of The Day

Linkin Park je americká rocková kapela založená v roce 1996, původem z Kalifornie. Skupina se proslavila svým debutovým albem Hybrid Theory, které prodalo po celém světě více než 29 milionu kusů.

21.7.2017 v 6:19 | Karma článku: 6.18 | Přečteno: 194 |

Metoděj Skřeček

Coloursu!!! Akbar* - aneb žúžo dobrodrůžo!!! - imprese starého zvukaře

Že je Colours Orf Ostrava největší a nejlepší, a že všechno co dělají je bájo, a že když Vás chtějí vytočit, tak je to taky monstrózní. Da vzdrástvujeť ročník 2017.

20.7.2017 v 14:40 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 920 |

Vladimír Špurek

Ištambulský t(r)est - prepis

Prepis textu scénky. Vážení bojovníci za gender aj fender, volám sa Frndolína Offman Bruselová. Vyšli sme si do ulíc, aby sme dokázali, aký pravdivý a potrebný je istambulský dohovor pre ďalší rozklad... pardón, rozkvet, našej

20.7.2017 v 14:25 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 201 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 14.25 Průměrná čtenost 780

Divadelní a hudební reportáže, fotografie

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Mě i terapeutické Teddy králíky Sandeis naleznete na www.hermuch.cz, v prostoru, kde se střetává neomezená fantazie a různé úhly pohledu na běžné věci i situace….nejen na divadelním jevišti…

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

www.hermuch.cz

Prodej fotografií, plakátů, obrazů

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.