Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouřimská skála vzpomínala na Petra Muka

4. 09. 2017 7:30:00
Život byl pro Petra Muka pestrým kolotočem plným zvratů, euforie i smutku ústících do jedinečné nezapomenutelné hudební tvorby.

Jen stěží mu mohl kdokoliv porozumět a nahlédnout pod pokličku vlastních myšlenek střídajících černou samotu s pestrobarevnou otevřeností celému světu. Vžít se do jeho kůže, mohl snad pouze ten, kdo má vlastní zkušenost s bipolární poruchou, kterou tento nadějný hudebník trpěl. Psal se květen roku 2010, když tento nadějný hudebník tragicky navždy opustil tento svět a zanechal zde svoji rodinu, přátele i fanoušky jeho hudební tvorby.

To, co za svůj život však stihl, zanechalo tak znatelně velké stopy, že ani po několika letech od jeho odchodu jeho nejbližší a široká veřejnost nezapomněla. Stále si jej pouštíme do svých životů skrze jeho skladby a stejně jako před sedmi lety poprvé, i letos proběhla vzpomínková akce pro všechny, kteří měli Petra Muka rádi a chtěli si na něj veřejně zavzpomínat.

V sobotu 26. srpna tak proběhl v Kouřimi ve Středočeském kraji již sedmý ročník akce s názvem Kouřimská skála, která přilákala mnoho těch, kteří si jej chtěli připomenout a neváhali v některých případech přijet až z druhého konce naší republiky.

Rozmanitost hudebních žánrů i vystupujících svědčí o tom, že Petr Muk měl mnoho přátel a známých, kteří ho měli rádi a stejně tak jeho tvorba zasahovala do velkého pole působnosti skrze hudebníky hrající rozličné hudební styly, což zde vedlo k faktu, že si zde každý z návštěvníků mohl přijít na své. Celé pojetí akce coby rodinného festivalu touto skutečností dostál svému označení, neboť program byl opravdu pro celé rodiny s dětmi.

Celá akce začala programem pro děti v podobě 18. ročníku Putování s pohádkou, která návštěvníky zavedla na trasu okolo města Kouřim, kde spolu s postavami z pohádek plnili různé úkoly. Na začátku trasy dostali účastníci od královské rodiny průvodce pohádkovou říší, do které dostávali následně razítka za splněné úkoly. Děti vypadaly velice nadšeně a bylo znát, že si akci velmi užívají. I později, v průběhu akce pro starší ročníky nebylo na děti zapomenuto, a tak si mohly například nechat pomalovat obličej ornamenty, využít skákací hrad, skládat puzzle či domino velkých rozměrů, malovat nebo hrát s balónky.

Po ukončení Putování s pohádkou zahájil gongem Tomáš Waschinger vzpomínkovou akci, kterou po celou dobru moderátorsky provázel Richard Dušák. Od čtyř hodin odpoledne do jedné hodiny po půlnoci se na pódiu vystřídalo mnoho více či méně známých tváří zpívajících ať již své vlastní písně nebo skladby Petra Muka. Na začátku akce tak diváci mohli shlédli například vystoupení žáků ZUŠ a Svatoštěpánského sboru, gymnastky Terezy Strejčkové - mistryně světa 2016 ve sportovním aerobiku, zpěvaček Agáty Novotné, Adély Novotné či Mariany Nehasilové.

Program dále pokračoval pod taktovkou Smoketown Fellows z Kouřimi, které následovala například Karya, Ilona Csáková, Petr Kolář, Bohouš Josef, David Koller, Petr Muk Band, Covertrio, B.Lues, Abba Stars a oblíbená Patrola Šlapeto. Na akci dále vystoupila Mgr. Zuzana Čiháková, která je starostkou města Kouřim a celé akci přihlížel i tatínek Petra Muka pan Ladislav. Hudbu a tanec občas vystřídalo i mluvené slovo, videoprojekce zachycující výjezd Petra Muka se svými přáteli do Plzně či křest nového alba.

Tuto výjimečnou akci lze hodnotit jako velmi vydařenou ať už z pohledu návštěvnosti, spokojenosti diváků, zajímavých vystoupení i pěkného počasí, které jen podtrhlo klidnou letní rodinnou atmosféru. Je nutné vyzdvihnout nejen skvěle odvedenou práci pořadatelské agentury, Tomáše Waschingera, Richarda Dušáka v roli moderátora akce, i samotných účinkujících, co se týká celkové organizace akce, zázemí pro návštěvníky i samotných vystoupení, ale i mimořádnou obětavost a pomoc při akci všech zúčastněných obyvatel města Kouřim. Na akci se podílelo 218 dobrovolníků právě z tohoto města, kteří zajišťovali chod občerstvovacích stánků, asistenci u dětských atrakcí i další potřebné činnosti, bez kterých by akce nemohla v této podobě vzniknout.

Věřím, že si na Petra Muka a jeho skladby vzpomenou všichni, kteří ho měli rádi i během celého následujícího roku, minimálně do doby, než jistě proběhne další ročník této milé vzpomínkové akce.

Fotogalerie Kouřimské skály:

Autor: Hermína Muchová | pondělí 4.9.2017 7:30 | karma článku: 14.04 | přečteno: 842x

Další články blogera

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 760 | Diskuse

Hermína Muchová

Víkend bude patřit Mišíkovi a dobrému pivu

Dobré pivo a pestrý výběr hudby, to je jistě pro mnohé příjemná kombinace pro strávení volného odpoledne. Přijďte v pátek a v sobotu do Nymburka a nechte se unést proudy zlatavého moku za doprovodu dobré muziky.

14.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 255 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní - na Kačinu přivezou tuny umělého sněhu, tradiční vinobraní cílí nově na rodiny

Den plný vína, hudby, zábavy pro celou rodinu a k tomu vyhlídka pěkného počasí čeká na návštěvníky zítřejšího Vinobraní na Kačině. Užijte si pěknou sobotu, vezměte celou rodinu a přijměte pozvání na zámek Kačina u Kutné Hory.

8.9.2017 v 8:34 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 540 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Je dobré znát svou historii, aneb před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky

Před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky. Více než 130 tisíc Osmanů a jejich spojenců tehdy obléhalo Vídeň. Pokud by padla, otevřela by se Turkům cesta dál do střední Evropy.

21.9.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 215 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |
Počet článků 144 Celková karma 13.82 Průměrná čtenost 788

Divadelní a hudební reportáže, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.