Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Diagnóza – naivita

29. 10. 2014 15:28:00
Naivita není psychiatrickým onemocněním a nemá ani vlastní konkrétní definici. Popisuje se pouze jako jednoduchost, bezprostřednost, dětinskost, prostoduchost, nízká důvtipnost nebo nemajíc svůj vlastní kritický názor. Bývá jedním z průvodních jevů některých psychiatrických onemocnění včetně autismu, některých psychóz nebo duševní poruchy mánie. Přitom je až děsivě častým jevem, že by si pomalu snad i zasloužila popis vlastní diagnózy.

Řeč je pochopitelně o dospělých jedincích, neboť u malých dětí, je tento stav naopak přirozenou součástí vnímání světa. To, co činí dětství jedním z nejkrásnějších období našich životů, je právě spontánnost a naivita. Období, kdy dětská duše a její vnímání okolí není zasažena okolními vlivy ani starostmi každodenních dnů. S postupným dospíváním a sbíráním zkušeností, kdy dostává náš mozek prostor pro utváření si náhledu na jednotlivé životní situace, by měl dospět do fáze, kdy naše rozhodování podmiňují i jiná kritéria než vlastní emoce. Mělo by tomu tak být, ale občas funguje vše trochu jinak.

Naivita může mít jakoukoliv podobu, ale vždy v ní hraje roli slůvko snad, doufám nebo věřím. Ať už jde o osobní vztah, kdy jsme si jisti naším partnerem, pracovní vztah, ve kterém věříme, že naše dobré pracovní výsledky jsou zárukou pro setrvání na pracovní pozici anebo slovo přátel, že budou stát vždy při vás. Je tedy jasné, že co se naivity týká, jedná se ve většině případu o naivitu vázanou nějakým způsobem na vztahy. Pokud se naše očekávání nesplní, způsobí převážně srdeční potíže. Pokud nedojde k našemu očekávání, je to bezesporu nepříjemné a smutné, ale naštěstí nás to existenčně nepoškodí. Zde se dá ještě použít spojení Co tě nezabije, to tě posílí. O mnoho katastrofálnější je naivita spojená v dnešní době například s různými půjčkami, leasingy, sliby společností a vším na splátky. Jsme si vždy až naivně jistí, že zlomek z celkové ceny každý měsíc hravě uhradíme a ani nás nenapadne, že přísliby a účelovost vstřícného chování budoucího věřitele, je pouze k dosažení vašeho podpisu na smlouvě. Dalším příkladem, který bohužel do této kategorie také spadá, jsou před každými volbami předvolební kampaně. Sliby a zase pouze sliby, ale vždy se najde mnoho těch, kteří ve své naivitě uvěří. Zkušenosti posbírané za minulá volební období neexistují. Zas a znovu naletíme jen slibům.

Člověk žije ve společenství, kde je důvěra i určitá forma naivity, nedílnou součástí života, ba přímo nutností. Je však třeba rozlišit občasnou naivitu, kdy se jednou za čas v každém objeví něco ve smyslu rozhodování se srdcem a víra v dobro. Navíc je zde i určitá pravděpodobnost, že se pro příště přeci jen poučí a ve stejné situaci se zachovají jinak.

Na druhou stranu jsou jedinci, kterým je toto chování vlastní v každé situaci, bez ohledu na předchozí zkušenosti. Celoživotní naivita, neschopnost nebo nelibost přijmout fakt, že se vše neodehrává tak, jak jsme si vysnili a předpokládali, může být pro mnohé velkým životním břemenem. Něco ve smyslu pokus versus omyl, víra v to, že jednou přijde den, kdy vše bude po našem. Jednou jistě bude, ale nepoměr radosti a zklamání je zde příliš velký na to, aby to obyčejný jedinec ustál. Ovšem lidé, kterých se tento problém týká, nejsou tak úplně obyčejnými jedinci. Jak již bylo zmíněno, jedná se většinou o průvodní jev některých psychických onemocnění. Z psychologického hlediska mezi ně bezesporu patří i nevyzrálé osobnosti, které pokud se nenaučí s touto diagnózou žít a zařídit se podle ní, nemohou vést nikdy šťastný život. Naopak, pokud se s ní ztotožní a berou ji jako součást sebe sama, mohou prožít ten nejšťastnější život i za předpokladu, že se jim většina jejich snů a obláčků, na kterých denně plují, bez varování rozplyne. Dokážou se s ní ztotožnit a brát ji jako svůj vlastní specifický životní styl.

Autor: Hermína Muchová | středa 29.10.2014 15:28 | karma článku: 20.89 | přečteno: 6968x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Radim Polášek

Vysokoškolský profesor přece nebude brát méně než učitelka na základní škole!

Platí, kolik který člověk na jaké pozici bere, tak to určuje, jak zaměstnavatel vidí tu praci, kterou dělá, důležitou. A asi se všichni shodneme, že vysokoškolský profesor dělá důležitější práci než ta učitelka na základní škole.

28.3.2023 v 14:59 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jan Pražák

Poctivý rovná se hloupý?

„Honzo, už se ti někdy v životě stalo, že ses zastyděl za to, že jsi byl poctivej?“ Položila mi Maruška záludnou otázku, jakmile před nás v pondělí odpoledne postavila servírka v cukrárně kávu se zákuskem.

28.3.2023 v 14:34 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 179 | Diskuse

Ondrej Halama

Český kataster slovenskými očami – čo sú pozemky evidované zjednodušeným spôsobom? § 8 KZ

Pokračujem v čítaní katastrálniho zákona a v porovnávaní so slovenským právom. Tentokrát sa zastavím pri § 8, ktorý predpisuje ako sa majú označiť nehnuteľnosti v listinách určených katastru.

28.3.2023 v 14:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Josef Nožička

Hodina pravdy českého školství by neměla být jenom o platech

Peníze rozhodně nejsou jediným důvodem, proč se noví lidé do školství nehrnou a na mnohých školách je tak výuka zajištěna v odpovídajícím rozsahu jen díky tomu, že zde setrvává část kantorů i přes svůj důchodový věk.

28.3.2023 v 13:40 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 238 | Diskuse

Irena Fuchsová

Kapely, zřizovatelé a povolovačky za totáče

V sobotu, v příloze Víkend MF DNES, vyšel rozhovor s Josefem Vlčkem, hudebním publicistou a rozhlas. dramaturgem, nazvaný Útok na rockery. Josef Vlček v něm rozebírá útok komunistického režimu proti rockové hudbě, před 40 lety.

28.3.2023 v 12:44 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1012

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...