Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Goetheho Faust v rytmu rocku – Rock Opera Praha slavila premiéru

7. 01. 2015 11:27:00
Fanoušci divadla a rocku dostali koncem loňského roku vánoční dárek ještě před Štědrým dnem. Je 11. prosince 2014, hodiny na rohu Pražské tržnice ukazují osmnáctou hodinu a v Rock Opeře Praha se mísí nervozita účinkujících s nedočkavostí diváků. Zbývá hodina do začátku premiéry slavného Goethova Fausta, tentokrát pod taktovkou režiséra Romana Štolpy, hudbou Milana Steigerwalda a libretem Pavly Forest. Hlavní role ztvární Jiří Zonyga (Faust), Daniela G. Langrová (Markétka), Viktor Dyk (Mefistofeles), Lukáš Písařík (Mr. Sabbath) a Jan Toužimský (Wolfgang). K vidění bude i část mezinárodního divadelního souboru divadla Theatr Novogo Fronta.

V divadelní hale se schází první návštěvníci, pípa i kávovar v divadelním baru začíná svoji celovečerní práci, stejně jako obsluha šatny či stánku s upomínkovými předměty s námětem již za pár okamžiků začínajícího divadelního představení. Vzduch houstne, v hale divadla začíná být těsno, a jelikož hlasy čekajících prořízne třetí zazvonění, je čas přemístit se do hlediště. V očích návštěvníků je vidět nadšení, snad i určitá nervozita a především obrovské očekávání následujících minut. Je téměř vyprodáno, celková atmosféra připomíná spíše čekání na rockový koncert než na divadelní představení.

Pro ty, kteří jsou dnes v rockovém divadle poprvé, přichází první nezapomenutelný zážitek ještě před začátkem představení. Do divadelního sálu je třeba sejít nejprve o patro níže, kde po několika metrech ústí chodba u schodiště, tentokrát opět směrem vzhůru. Už sám pohled na kruhové hlediště plné diváků sedících na vyvýšených sedadlech tak, že během představení všichni uvidí děj a nikoliv pouze hlavy sedících před nimi, je jedinečný. Prostor, kde se vše dnešní večer odehrává, je natolik originální a jedinečný, dýchá z něj svůj vlastní život a určitá záruka toho, že to, co se zde odehraje, prostě nemůže být jen obyčejné divadelní představení. Každý, kdo sem dnes přišel, ať již poprvé nebo je zde stálým návštěvníkem, nemohl snad ani předpokládat, že jde jen do divadla. Tuto domněnku potvrzuje i fakt, že v hledišti nesedí snad nikdo ve svátečním obleku. Naopak, je zde vidět běžné neformální oblečení, ale i mnoho cvoček, bot na vysoké platformě, roztrhaných podkolenek, kožených bund i účesů všeho druhu. Přesně to, co se v těchto prostorách vyjímá naprosto přirozeně, přesně to, co by jinde v divadle neuspělo.

Náhle diváky šokuje mizící schodiště, kterým vstoupili do sálu. Během několika vteřin byla na vchod spuštěna monstrózní konstrukce jeviště, která vytvořila zcela unikátní půlkruhovou arénu. Představení začíná, na jevišti i mezi diváky, začíná rej Buffonů. Jedná se o šest roztodivných zlých klaunů, jejichž představitelé jsou akrobaté a tanečníci mezinárodního souboru Theatr Novogo Fronta. Tato kreativní a svým způsobem novátorská formace, vnáší do celého představení v každém z Buffonů osobitý přístup k dané roli a dotváří tak celkový unikátní obraz inscenace. Tato šestice mrštných, zlostných Buffonů, pod vedením choreografky Iriny Andrejevové, nejprve baví, tedy spíše obtěžuje sedící diváky téměř kolem celého jeviště a následně v průběhu celého představení svádí Fausta k pokušení. Jsou jeho průvodcem na jeho celé cestě za poznáním a tak, jako v každé inscenaci tohoto svérázného souboru, i v této inscenaci vytváří iluzi pokušení skrze pohyb a jednotlivými prvky symboliky.

V průběhu večera je vidět mnoho světelných a pyrotechnických efektů v podání umělců Pyroterra. Spojení akrobacie, tance a ohně je bezesporu fantastickým doplňkem celého představení, což diváci hlasitě odměňují častým potleskem. Před začátkem vystoupení jsem měla jisté pochybnosti o působení Jiřího Zonygy v této inscenaci, navíc ještě v hlavní roli. Jedinou spojitost jsem s tímto jménem směřovala do okruhu zpěváků, kteří se do podvědomí lidí dostali díky televizním soutěžím, a nějak nechápala, jak se někdo z tohoto kruhu může dostat k hlavní roli v takovémto unikátním projektu. Po chvilce představení je jasno. Snad právě díky tomuto specifickému ztvárnění Goetheho hry, ztvárnil hlavní roli naprosto přirozeně a s nadhledem. Ještě před premiérou komentovala zakladatelka a umělecká šéfka divadla Pavla Forest, Zonygovu působnost v souboru, následujícími slovy: „Příchod Jiřího Zonygy vnímáme jako posílení našeho týmu sólistů. Jsme přesvědčeni, že nejen díky svým hlasovým dispozicím, ale i sílou své osobnosti bude skvělým Faustem.“ Po skončení představení nemohu než s jejími slovy souhlasit. Druhou hlavní rolí je bezesporu Mefistofeles, kterému svoji tvář i duši propůjčil herec Viktor Dyk, který je na rozdíl od nováčka Zonygy, stálým členem souboru RockOpera Praha. V tomto případě se předpoklad a očekávání skvělého hereckého výkonu, bezesporu potvrdil.

Nebudu zde vyzdvihovat jednotlivé výkony dalších účinkujících, neboť by se v tomto případě slušelo zmínit výkon každého umělce, stejně tak jako práci režiséra, choreografky, kapely a všech, kteří se na přípravě inscenace podíleli. Celkově shrnuto, každý výkon jednotlivce byl skvělý a právě tyto jednotlivé výkony utvořily celkový jedinečný dojem celého představení. I když se jednalo o premiéru, z celého představení dýchala jistota a sebedůvěra každého účinkujícího.

Příběh boje a zla, touhy po štěstí, vášeň versus bolest a utrpení, hledání té správné životní cesty, boj se starostmi a odolávání pokušení, to vše náleží k našemu každodennímu životnímu kolotoči. Téma boje a zla je nadčasové, provází člověka po celou dobu jeho existence. Tak, jak uvádí režisér Roman Štolpa, který věří, že si diváci mohou do svých životů odnést z této hry i něco víc než jen pouhý kulturní zážitek. "Hra vybízí k zamyšlení nad vlastním životem. Lidé si mohou do svých životů odnést i něco navíc. Třeba si odpoví na otázku, kdo z těch dvou hlavních postav je vlastně větší ďábel? Má příběh jednoznačně šťastný konec? A je možné se nakonec vydat tou pravou cestou, když upřímně litujeme všech hříchů?“

Pokud se rozhodnete navštívit toto unikátní divadlo a máte jen trochu rockového ducha, jsem si jista, že budete nadšeni. Reprízu Fausta uvede divadlo dne 26. února 2015, rozpis dalších představení naleznete přímo na stránkách Rock Opery Praha.

Text, foto: Hermína L. Muchová

rockopera2.jpg

rockopera3.jpg

rockopera4.jpg

rockopera14.jpg

rockopera5.jpg

rockopera6.jpg

rockopera7.jpgrockopera15.jpg

rockopera8.jpgrockopera18.jpg

rockopera10.jpg rockopera12.jpgrockopera16.jpg

rockopera1.jpg

Autor: Hermína Muchová | středa 7.1.2015 11:27 | karma článku: 8.76 | přečteno: 646x

Další články blogera

Hermína Muchová

Svatomartinskou husu v sobotu zapijí mladým vínem

Datum 11.11. je spojeno s příchodem zimy a očekáváním, zda Martin přijede na bílém koni. Zároveň je ale také dnem, kdy se stoly prohýbají pod svatomartinským menu plným husích a drůbežích specialit a svatomartinským vínem.

10.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 225 | Diskuse

Hermína Muchová

Noc divadel odhalí i divadelní zákulisí

Život je divadlo tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát a divadlo je posledním místem, kde se lidé ještě poslouchají.

9.11.2017 v 9:21 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 269 | Diskuse

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Alžbětou Kolečkářovou

Usměvavá Alžběta Kolečkářová je nadějnou českou zpěvačkou, jenž se do povědomí posluchačů dostala ve 2. ročníku soutěže Československá Superstar, kde se umístila na šestém místě. Jak se jí aktuálně daří a co plánuje do budoucna?

30.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 428 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 147 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 789

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.