Generál Custer ovládl Všetice - Memoriál generála G.A.Custera

25. 08. 2015 13:35:32
Ten, který před desítkami let velkou válku vedl a srdce při tom měl jak z ledu, dnes Sedmou kavalérii do války opět vede a u Little Big Hornu další ukrutný boj se švadronou svojí svede.......

Ten, který před desítkami let velkou válku vedl a srdce při tom měl jak z ledu, dnes Sedmou kavalérii do války opět vede a u Little Big Hornu další ukrutný boj se švadronou svojí svede. Nesmyslnost válek, bolest i utrpení jsou pro dnešní den naštěstí jen vzpomínky, ten dnešní hrdý generál Custer v očích má jen koňskou lásku a od radosti šlehající dětské plamínky.

Dne 22.8.2015 se ve Všeticích u Netvořic uskutečnil již 15. Memoriál generála G. A. Custera, jehož nejvýraznější postava herec a milovník koní Vašek Vydra, je právě jeden ze zakladatelů tohoto již tradičního setkání nejen obdivovatelů koní a historie. Historických rekonstrukcí bitev se koná ročně mnoho, avšak tato akce je zajisté jedna z nejvýraznějších a pro všechny návštěvníky vždy nezapomenutelným zážitkem.

Memoriál byl zahájen již ve čtvrtek 20.8. jízdou na koních pod praporem 7. kavalérie v Praze, která prošla za doprovodu vojenské kapely hrající dobové pochody ze Stromovky přes Staroměstské náměstí a Letnou. Následoval páteční trénink manévrů již ve Všeticích, kde byl pro diváky i jezdce připraven večerní program, při kterém se probírala nejen strategie na sobotní bitvu, ale nechyběla ani kultura v podání hudební kapely Gladly SW.

Přichází sobota a s ní očekávaný den pro jezdce i koně. Již od samého rána se jezdci pečlivě připravují na následující program, oblékají skvěle padnoucí uniformy, probíhají poslední kontroly koní i šavlí a nedočkaví diváci sledují okolní louky, na kterých se v dnešní den vrátí čas o desítky let zpět.

Přesně v půl 11 velí generál pěti švadronám kavaleristů Do sedel! Vojenská kapela nejen skvěle hudebně doprovází následnou přehlídku švadron, ale sama o sobě je skvělou podívanou pro všechny přítomné. Následné manévry jsou vzhledem k počtu koní přímo famózní a na to, že je vojáci nacvičovali pouze několik hodin předem, je třeba smeknout před uměním jezdců i trpělivostí koní. Sledování útoků na imaginárního nepřítele, jízdu bok po boku, nebo naopak v řadě koní, je v počtu desítek koní úchvatná. Následné jezdecké hry jako sólový nájezd při kterém jezdec rozetne šavlí meloun či jízda zručnosti baví nejen diváky, ale jezdci si tak mohou vyzkoušet dovednosti své i svých koní, které si běžně neužijí.

Po následném odjezdu kavalérie na dvou a půl hodinové tažení, byl pro diváky připraven pestrý program pro děti i dospělé. Diváci mohli shlédnou ukázku indiánských válek, navštívit pravé indiánské ležení, vystřelit si z luku, vyzkoušet si jízdu na koních nebo shlédnout westernovou show.

Po návratu vítězných jednotek byly udělovány generálem vyznamenání, případně degradace, grilovalo se, tancovalo se a všude byla cítit příjemná přátelská atmosféra.

Divácké spektrum bylo opravdu široké, své zastoupení zde měly pochopitelně vysoké kožené boty a kovbojské klobouky, rodiny s dětmi i skupinky nejstarší generace. V očích všech zúčastněných bylo vidět velké nadšení svědčící o tom, že sobota strávená na této akci znamená pro mnohé jistě zážitek na celý život.

Nejen generálu Custerovi, ale i všem jezdcům a koním patří neskutečný obdiv za geniální představení, kterým ukázali, že i v dnešní hektické době lze alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti a alespoň na chvíli se vrátit duchem do dětských let. Málokdo si jistě při ukázkách indiánských válek alespoň na chvíli nevybavil své vlastní dětské bitvy a přesně o tom to vše je. Dokáže-li někdo v divácích probudit dětskou představivost a otevře jim dveře zpět do jejich dětského světa, má v dnešním světě neocenitelný dar. Zároveň je třeba ocenit jezdce i koně za to, jak se dokázali vypořádat s letním horkým počasím, což jistě rekreanti u vody ocenili, ale pro jezdce v uniformách, byly sluneční paprsky opírající se celý den do otevřených plání, jistě velmi náročné.

Pro všechny, kteří si budou chtít tento zážitek zopakovat nebo si ho letos nechali ujít, bude tato možnost tentokrát bohužel až za dva roky. Ale kdo ví, třeba se do roku 2017 řady kavaléristů i koní rozšíří o další nadšence, což by si sám generál Custer jistě přál.

Autor: Hermína Muchová | úterý 25.8.2015 13:35 | karma článku: 9.71 | přečteno: 718x


Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 218 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 1903 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Vyznamenání za kecy?

Greenpeace už asi definitivně zrudlo. Jinak nechápu, proč navrhuje jednoho ze svých ekofašistů na státní vyznamenání.

20.10.2018 v 6:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 171 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 553 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 305 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 362 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 848

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.cz