Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zachrání děti kamerový systém?

14. 10. 2015 13:04:55
Je přesně rok po tragédii, která se odehrála ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena zaútočila nožem na studenty střední školy a při útoku bohužel vyhasl jeden, pouze šestnáctiletý život.

Je přesně rok po tragédii, která se odehrála ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena zaútočila nožem na studenty střední školy a při útoku bohužel vyhasl jeden, pouze šestnáctiletý život.

Dramatická událost se navíc odehrála ve školní budově, kde tato žena neměla co dělat, čímž byla v bezprostřední době po útoku kladena otázka nejen ze strany rodičů, ale i zaměstnanců škol, jakým způsobem děti ochránit, aby se stejná tragédie nemohla v budoucnu opakovat.

Jedním, na první pohled logickým řešením, byl ve školách a školkách nápad instalace kamerových systémů, který by měl studenty ochránit. Mnoho školních zařízení svůj nápad realizovalo a mnoho dalších tento plán zvažuje. V rámci otázky, zda instalovat kamery či nikoliv, by měly být vždy zváženy všechny důsledky tohoto rozhodnutí a nehledět pouze na plánovaný účel ochrany studentů.

Toto rozhodnutí vychází většinou ze spolupráce a dohody ředitelů škol, zaměstnanců a rodičů žáků s tím, že názory jednotlivců se pochopitelně liší a obě strany mají své jasně stanovené argumenty, proč jsou pro danou věc či nikoliv. Už jen proto, že se v tomto konkrétním případu jedná o děti, je třeba tomuto rozhodnutí věnovat velmi pečlivé zvážení a nejednat pouze na základě toho, že "tam vedle to mají taky" nebo hysterického nákupu kamer z důvodů právě proběhlé tragické události.

I když se to nebude mnohým zamlouvat, i studenti a děti mají svá práva, a i když se jich většinou nikdo na názor v tomto ohledu neptá, nechtějí být na každém kroku šmírováni. Pokud člověk ví, že ho sleduje kamera, podvědomě tomu své chování přizpůsobuje a ve většině případu se nechová přirozeně. Zkuste si představit, že vás někdo zastaví na ulici s mikrofonem a kamerou a vy víte, že budete v telce. Podvědomě se snažíte v danou chvíli zapůsobit, abyste vypadali co nejlépe a zároveň nejpřirozeněji, čímž zákonitě dojde k tomu, že vypadáte strojeně a nepřirozeně. V případě dětí nejde pochopitelně o to, jak na monitorovacím zařízení vypadají, ale čistě o fakt, že jejich podvědomí ví, že jsou sledováni a podvědomě se nechovají přirozeně.

Je něco jiného, pokud umístíte kameru před vchodové dveře, proti tomu se samozřejmě nedá říci jediné špatné slovo, naopak může mít pro některé děti tato jediná kamera psychologické plus, že jsou v bezpečí. Děti jsou samostatně myslící bytosti, vidí, slyší a dokážou si domyslet důsledky. Chápou, že kamera je pouze přístroj a pokud do školy někdo se špatným úmyslem pronikne, kamery ve třídě, tělocvičně, na každém rohu chodby, v jídelně nebo dokonce na toaletách, nikoho nezachrání.

I v případě, že by někdo sledovací monitory hlídal nepřetržitě, nerozpozná u vstupních dveří, zda vstupující osoba do budovy je rodič nebo nebezpečný nemocný člověk. Na první pohled duševně nemocné není možné vždy rozpoznat, naopak u některých psychických nemocí na člověku nepoznáte, že má závažný problém a je hrozbou pro své okolí až do chvíle, než se odhodlá k činu. Ve chvíli, kdy osoba sledující monitor uvidí útočníka při činu, je většinou pozdě i na to, aby vstal ze židle.

Pomocí kamery nelze těmto činům ani předcházet, ani jim v daný okamžik zabránit a k dohledání pachatele dochází většinou hned na místě, tedy použití záznamu ke zpětnému dohledání pachatele, je prakticky zbytečné. Jediné k čemu mohou kamery posloužit je psychologický dojem pro některé žáky, jejich rodiče a zaměstnance a také jejich vnitřní pocit, že pro své děti a svěřence udělali v rámci bezpečnosti maximum. Udělat něco víc opravdu v jejich silách není. Zajištění bezpečnosti musí vycházet z naprosto jiných míst a jednání především o příčinách nebezpečí než jsou debaty o instalaci kamerových systémů jako jeho důsledcích.

Kamerový systém je jistě výhodný například při odhalování krádeží ve školních zařízeních, kdy se v případě kamery se záznam zloděj lehce rozpozná a je šance jej dohledat. Jenže útočník s nožem není odcizená věc, která se časem nalezne a vrátí majiteli. Naštěstí k takto tragickým situacích nedochází tak často jako ke krádežím, a právě proto se nabízí zamyšlení nad tím, zda opravdu riziko, že k podobnému útoku dojde, není na nižším stupínku vah než zachování svobodného studentského života bez sledování.

Riziko, že se dítěti stane něco špatného, je každý den při každé činnosti výrazně vyšší než to, že se právě v jeho škole a právě jemu, stane něco, co si nikdo z rodičů nechce ani představit. Nástrahy života jsou mnohem nebezpečnější než toto riziko, každé přecházení silnice je nebezpečné, každý člověk, kterého dítě potká, může být rizikem. Jsou věci, které neovlivníme, můžeme se snažit zabezpečit svůj život i život dětí maximálně jak nám to technické vybavení dovolí, ale nikdy není nic jistého. Naopak, snad i díky zákonu schválnosti, dochází k tragédiím tam, kde by to málokdo čekal.

Odpověď na otázku, zda kamerový systém ochrání děti a studenty, je tedy jasná. V některých oblastech je jistě kamerový systém vhodným řešením a pomocníkem, ale ochrana osob proti páchání trestné činnosti psychicky narušenými jedinců ve školních zařízeních mezi ně nepatří. Navíc v tomto případě neposlouží ani jako psychologický faktor, jak útočníky od plánovaných činů odradit. Člověk jednající pod silou svých vlastních bludů, zajisté nehledí na označení budovy, zda je objekt snímán kamerovým systémem.

Autor: Hermína Muchová | středa 14.10.2015 13:04 | karma článku: 19.84 | přečteno: 1379x


Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 183 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 1138 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 1175 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 1775 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Zbraně, emise, náklaďáky, elektřina a řepka – proč svět nepoužívá reálná řešení?

Představte si situaci: na dvoře máte hromadu polen, která jste si objednali na topení. Jen ta polena se vám, tak jak jsou dodaná, nevejdou do kamen. Zároveň kvůli té hromadě nemůžete používat dvůr.

21.5.2018 v 7:30 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 284 | Diskuse

Marek Trizuljak

Jaké to je, když jste se narodili v padesátých letech - A krutý čas básníků v Čechách

Už jako malé školáky nás masírovali takovými literárními skvosty jako Zoja Kosmoděmjanská. Sranda to nebyla, protože horory, sugestivně pěchované do nevinných dětských hlaviček, měly občas i tragické důsledky.

20.5.2018 v 18:49 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 440 |

Alena Kulhavá

"Jak chutná moc" - moje osobní zkušenosti z mé moci v politice

Je jiné o tom číst a jiné to prožít sama na sobě. A je zajímavé, co prožívá člověk, který o tom četl, který má odstup a stejně vejde do určitých slepých uliček. Ale to jsou právě zkušenosti s rozmanitostí života. Konec je nejlepší

20.5.2018 v 17:13 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 584 |

Hana Rebeka Šiander

Biskup Michael Curry na královské svatbě nerapoval, ale zato skvěle kázal!

Hvězdou královské svatby na svatbě prince Williama a Kate v roce 2011 byla sestra nevěsty, Pippa Middleton. Na svatbě prince Harryho a Meghan Markle se jí nechtěně stal biskup Michael Bruce Curry díky svému kázání o lásce.

20.5.2018 v 16:47 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 579 | Diskuse

Richard Siemko

Bezpodmínečná láska a vládci zemí světa

Vystoupení afroamerického biskupa Michaela Curryho na včerejší svatbě prince Harryho s Meghan Markleovou, bylo hodnoceno na sociálních sítích kladně a jinde s rozpaky.

20.5.2018 v 13:55 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 463 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 823

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.