Herci jsou unaveni

7. 09. 2016 7:30:00
Jednou řekla herečka Květa Fialová svým kolegům, že agentura je vlastně jejich pasákem....co tedy může z takové spolupráce vzniknout?

Většina herců byla z celoročního hraní unavena, a tak si užívala zasloužené prázdniny, které nyní pomalu končí a divadla opět otevírají své brány. Tedy rozumějte, prázdné foeyer a staženou oponu bylo možné v letních měsících nalézt především ve stálých divadelních scénách, nikoliv u zájezdových představení. Herce, které vám dnes představím, ve skutečnosti proto netrápí únava pouze pozemská, ale doslova i ta herecká. Jednoho pěkného večera, v jednom menším městě a vyprodaném kinosále, mohli diváci zavítat na nevšední večírek a skrze divadelní inscenaci Herci jsou unaveni, nahlédnout do života několika herců, jejich vlastních příběhů, starostí i radostí.

Samotný děj hry je velmi jednoduchý, lehce divákovi srozumitelný, tedy hlavní prostor a úspěch hry závisí především na interpretaci jednotlivých scén a dialogů. Vše se odehrává v jednom francouzském venkovském sídle, kde herečka Mariana (Simona Postlerová) a její bohatý manžel (Svatopluk Skopal) uspořádají zahradní party s grilováním, na kterou pozvou několik Marianiných kolegů z branže. Ráda by tak oslavila svůj úspěch, kterým je získání hlavní role ve filmu a s kým jiným by úspěch chtěla oslavit, než s kolegy, kteří jí rozumí. Na party se postupně sjíždí přátelé ve složení Yvan (Martin Zahálka), Stefan (Václav Vydra), Yolanda (Naďa Konvalinková) a Leticie (Tereza Aster Vágnerová), které spojuje specifický svět divadelních šaten, scénářů, radostí i starostí a především každá příležitost něco oslavit. Netrvá dlouho a shledání přátel plynule přechází do bujaré oslavy, v které jsou všechny počáteční masky i přetvářky odloženy a každý z přátel odkrývá svůj vlastní osobitý projev. Stávají se veselými, extrovertními, není pochyb, že být středem pozornosti pro ně znamená dobře zvládnutou parketu, ve které jsou si tolik jisti. Chvilkami se může zdát, že se jedná o velmi dobře promyšlenou psychologickou výměnu názorů, navíc s typickým francouzským šarmem. Samotná témata se nikterak neliší od běžných přátelských setkání, rozebírána je práce, vztahy, peníze, zdraví i maso na barbecue, avšak vše okořeněno uměleckým prostředím a bohémskou atmosférou. Na první pohled je tedy zřejmé, že divákovu pozornost nepřitahují témata jako taková, nýbrž to, co je ukryto pod jejich pokličkou. S přibývajícím časem i alkoholem začínají zároveň vyvstávat na povrch i otázky, které by možná měly zůstat nevyřčeny.

Je daný scénář opravdu pro herečku důvodem k oslavě a jak moc důležitý je host, který na oslavu kvůli automobilové nehodě nedorazil? Je sex v manželství pouhým detailem nebo nedílnou součástí vztahu? Jak říká sám autor hry Eric Assous, většina lidí žije ve dvojici, takže mám pocit, že pod komediálním úhlem mluvím tak trochu o všech lidech. A právě v tom tkví určitá pointa a úspěch inscenace, neboť i když jsou některé problémy i radosti stejné, pod jiným úhlem pohledu na ně divák dostává jiný náhled, než na který je zvyklý.

Stefan v podání Václava Vydry, je typickým příkladem otevřené bohémské duše, jenž si užívá svého života plnými doušky a všeho, co mu život nabízí. Po vkročení na jeviště má divák pocit, že to je přesně ten typ, kterého si pod pojmem bohém představuje. Nejen kvůli ležérnímu oblečení a mladé slečny po svém boku, ale především svým celkovým vystupováním a vyjadřováním. Avšak všichni herci, kteří ve shlédnutém představení vystoupili, odvedli skvělou práci a předvedli to, na co diváci přišli – svět umělcův.

Herci jsou unaveni je typickým zájezdovým představením, s kterým na základě poptávky ze strany měst a obcí, umělci objíždí různé kouty republiky pod záštitou umělecké agentury. Je pochopitelné, že samotná poptávka nestačí, a tak zbývá mnoho práce právě agentuře, aby hercům vystoupení zajistila. Jak jednou řekla herečka Květa Fialová svým kolegům, agentura je vlastně naším pasákem a přesně o tom celá spolupráce je, jeden druhého potřebuje.

Práce je to nelehká pro obě strany, neboť v dnešní velké nabídce využití volného času, mají lidé na výběr z mnoha variant kulturního vyžití. I proto by mělo představení lidi oslovit, pobavit a přesvědčit, že čas strávený kulturou nebyl zbytečný. Herci musí svým projevem mnohdy zastínit nedokonalé prostory, jenž se jen stěží vyrovnají stálým divadelním scénám a udržet tak divákovu pozornost během celého představení. U hry Herci jsou unaveni mohu říci, že se jedná o zdařilou agenturní inscenaci, která nejdůležitější aspekty pro hezky strávený čas splnila a čas strávený představením nebyl marný. Tváře diváků v hledišti prozradili, že je hra nejen zaujala, ale i pobavila, o čemž svědčil smích provázející téměř celé představení.

Už samo téma hry divadelního prostředí nabízí určitým způsobem alespoň na krátký čas vstup do jiného na první pohled bezstarostného a zároveň nevšedního světa umělců. Představení ukazuje hereckou společnost i bohémský styl života s autentickou a přesvědčivou tváří tak, jak si mnoho lidí představuje život umělcův. Byly doby, kdy se životy herců v tomto pojetí plynule přesouvaly z jeviště do šaten a následně do bujarých nocí a prospaných dnů. Dnes je realita již v jiných rovinách, a tak téměř všichni Stefanové i jejich umělečtí přátelé opouští lehkovážnost i svoji bohémskou duši za právě spadlou oponou a navrací se do všedních životů tolik podobných těm divákovým. Setkat se s jejich odloženými maskami a vlastními bublinami, bude možné až při dalším představení, které mohu jednoznačně doporučit.

Autor: Hermína Muchová | středa 7.9.2016 7:30 | karma článku: 19.75 | přečteno: 1210x


Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 218 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 1903 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Vyznamenání za kecy?

Greenpeace už asi definitivně zrudlo. Jinak nechápu, proč navrhuje jednoho ze svých ekofašistů na státní vyznamenání.

20.10.2018 v 6:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 552 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 304 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 848

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.cz