Brouk v hlavě

24. 04. 2017 9:31:20
Když brouk v hlavě se vám usadí a sžíravou myšlenku tam nasadí, to se začnou díti věci...my jsme toho byli svědci...

Ve dnech 7.- 9. dubna proběhla pod názvem Klicperovy divadelní hry, krajská soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů. Vyhlašovatelem 18. ročníku soutěže byl Svaz českých divadelních ochotníků s Městem Sadská a na vítěze čekal postup na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim. Kdo navštívil některé z představení, odnesl si skvělý kulturní zážitek a navíc podpořil snahu herců předvést co nejlepší výkony, které si pro diváky připravili.

I když úroveň všech představení byla velmi dobrá, vítěz mohl být jen jeden a tím se stala bezesporu zaslouženě Dobřichovická divadelní společnost, která vystoupila s inscenací Brouk v hlavě, v režii Petra Říhy.

Autorem vítězné hry je francouzský dramatik Georges Feydeau a jedná se o jeho nejhranější dílo. Fraška, odehrávající se na přelomu 19. a 20. století v Paříži, se stala součástí repertoáru nejednoho divadla, a tak bylo zajímavé sledovat pojetí inscenace Dobřichovickou divadelní společností.

Hru lze popsat jako „lechtivou“ situační komedii, ve které nechybí humor, vtip a ironie, což je jistě samo o sobě dobrou předzvěstí zajímavé inscenace. Samotný příběh a děj hry je velmi jednoduchý a pochopitelný, vše se odehrává okolo neuskutečněné nevěry a touhy nachytat manžela při činu a nápad prověřit manželskou věrnost, což v důsledku znamená přivést všechny postavy hry do hotelu U Něžné kočičky. Děj se neobejde bez mnoha zápletek, omylů, nedorozumění i záměně osob pramenící z mistrně vyvedené dvojrole a především mnoha humorných scén.

I když určitá část úspěchu stojí právě na vytříbeném humoru, ta nejpodstatnější část závisí na uměleckém ztvárnění a projevu herců. I sebedokonalejší hra by nebyla úspěšná, pokud by se nezdařil výběr hereckého obsazení, podání dialogů i vzájemná sehranost.

Dobřichovická divadelní společnost splnila všechny aspekty vedoucí k úspěchu a divákům předvedla vynikající představení daleko přesahující pouze ochotnické divadlo. Jejich výkon lze bez sebemenšího zaváhání zařadit mezi představení profesionálních divadelních scén.

Dokázali diváky nadchnout, bavit po celou dobu poměrně dlouhého představení a zároveň předvádět maximální výkon. Je nutné vyzdvihnout nejen výkon samotný, ale především celkový výraz, dialog, přesné načasování gagů, lehkost a celkový projev každého, kdo v inscenaci vystoupil, neboť každý jednotlivec s vlastním jedinečným výstupem utvářel část naprosto geniálního sehraného celku. Každá jednotlivá postava měla svůj vlastní šarm, gestikulaci a celkový projev, který by mu mohl nejeden profesionální herec závidět. Je tedy na místě podotknout, že výběr této společnosti je vskutku jedinečný a originální.

Z projevu každé postavy sálala maximální schopnost ovládnout jeviště, zaujmout diváky a udržet jejich pozornost po celou dobu představení. O schopnosti dokázat bavit diváky vypovídal častý hlasitý smích obecenstva nesoucí se sálem a jen stěží dokázalo představení nechat některého diváka bez silných emocí.

Nelze než podotknout, že představení udělalo na diváka hodnotný umělecký dojem, čas strávený v divadle nebyl marný a pro diváky se stal bezesporu kulturním přínosem.

Dobřichovická divadelní společnost v Sadské získala čtyři ocenění ze šesti, což je jejich doposud největší úspěch. Do Dobřichovic tak putovala nejen hlavní cena za nejlepší inscenaci, ale i cena za nejlepší režii (Petr Říha), hlavní cena za nejlepší mužský výkon (Karel Král – dvojrole a Jiří Šafránek - Kamil Champsboisy) a čestné uznání za herecký výkon (Petr Bendl – doktor Finache).

Velká gratulace Dobřichovické divadelní společnosti a již v následujícím článku se můžete těšit na rozhovor s doktorem Finache v podání Petra Bendla.

Fotografie z představení Brouk v hlavě

Foto: archiv Dobřichovická divadelní společnost

Autor: Hermína Muchová | pondělí 24.4.2017 9:31 | karma článku: 17.42 | přečteno: 1044x


Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 218 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 1903 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Wolfgang Amadeus Mozart – Credo In Unum Deum

Nicejské nebo nikajské vyznání je společné vyznání víry (krédo) vyznávající božství Ježíše Krista, přijaté na Prvním nikajském koncilu (325 AD). Je přijímáno naprostou většinou křesťanských církví.

19.10.2018 v 21:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 |

Petr Fabera

StarDance IX - 1. večer

Po dvouleté přestávce se na obrazovkách opět objevila soutěžní zábavná taneční show StarDance za účasti dalších deseti osobností, které budou usilovat o titul "Král a královna tanečního parketu".

19.10.2018 v 9:59 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 756 | Diskuse

Karel Sýkora

Antonín Dvořák – Symfonie č. 9 e moll, op. 95, „Z Nového světa“

Antonín Leopold Dvořák je jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a světově nejhranějším českým skladatelem vůbec. Dvořákova symfonická a koncertantní díla jsou tradiční součástí repertoáru významných orchestrů.

19.10.2018 v 6:46 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 78 |

Karel Sýkora

Karel Kryl – Morituri Te Salutant

Karel Kryl byl československý písničkář a básník, hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu v letech1963–1989. Po roce 1989 dále v rozhovorech pro média a ve své tvorbě komentoval dění ve společnosti.

18.10.2018 v 8:41 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 172 |

Karel Sýkora

Helsinský výbor vyzval Parlament k ratifikaci Istanbulské úmluvy

Praha – Český helsinský výbor (ČHV) vyzval dnes Parlament, aby souhlasil s Istanbulskou úmluvou proti násilí na ženách. Organizace na ochranu lidských práv odmítla snahy o zabránění ratifikaci dokumentu, které se v Česku objevují.

18.10.2018 v 7:22 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 238 |
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 848

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.cz