Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královský Brod

23. 05. 2017 7:52:00
Kdo v sobotu 13. května zavítal do Českého Brodu, byl pohlcen do víru oslav, hrálo se, hodovalo, tančilo a především se bavilo. Důvodem k oslavě bylo výročí 580 let od povýšení Českého Brodu na královské město císařem Zikmundem.

Po celý den čekal na návštěvníky na mnoha místech bohatý program pro děti i dospělé, a tak si na své přišly celé rodiny. I když byly dle návštěvnosti diváci zvědaví nejvíce na živá hudební vystoupení, nevynechali ani příležitost shlédnout další pestře nabitý program, který byl pro tento den připraven.

O významu této kulturní akce svědčí i známé osobnosti, které přijely akci podpořit a staly se tak nedílnou součástí tohoto kulturně nabitého dne. Divákům se zde představila skupina Znouzecnost, Ivan Mládek & Banjo Band, Medvěd 009, Michal Malátný & Big Band, Legendy se vrací, Emma Band, Jiří Schmitzer, Ivan Hlas trio, Krausberry a Cirkus Ponorka.

Nelze opomenout ani dětská hudební a taneční vystoupení nebo představení dětského divadelního souboru.

V areálu Pivovaru byla připravena ochutnávka pivních speciálů malých pivovarů, výstava starých pohlednic Českého Brodu a také živý Live Jukebox.

Nechyběly ani ukázky řemesel, a tak bylo možné shlédnout práci tkadleny, kováře, svíčkaře, kožkaře, krajkářky, řezbáře či oplatkáře, vše doprovázeno živou dobovou hudbou.

Program u městských hradeb a parkánu byl pod režií městské gardy, pro návštěvníky byla připravena ukázka bojového středověkého ležení, ukázky střelby, zbraní, oděvů a došlo i na povídání o sokolnictví s ukázkou dravců.

V Podlipanském muzeu proběhla vernisáž k výstavě, která byla připravena právě k této příležitosti a představuje život a význam města ve středověku a v době renesance, kdy dosáhlo svého vrcholu. Tato výstava potrvá až do 1.10.2017.

Návštěvníci města měli možnost také nahlédnout a obdivovat kostel Nejsvětější trojice v městském parku, který byl v tento den zpřístupněn a pro případné zájemce byly připraveny komentované prohlídky.

Program k výročí města připravila i místní sokolovna, kde proběhly ukázky cvičení oddílů, promítání historických filmů, prohlídka nového sportovního sálu, komentovaná prohlídka sokolovny a uskutečnila se výstava ke 130. výročí II. "náhradního" všesokolského sletu.

V místním Českobrodském podzemí byla připravena středověká krčma, kde bylo možné ochutnat netradiční jídla i zlatý mok.

Stejně jako dospělí, tak i jejich děti měly mnoho možností jak se zabavit i pobavit. Pro nejmenší návštěvníky zde bylo připraveno mnoho atrakcí a lákadel v podobě jízdy na koních, dětského kolotoče, skákacích hradů, loutkového ateliéru, kde si děti mohly vyrobit loutku nebo masku, dále mohly shlédnout divadelní představení či animaci na chůdách, vystřelit si z děla nebo kuše, zahrát hru Heminway a Honák nebo se zúčastnit některé vědomostní a dovednostní soutěže připravené pro rodiny s dětmi.

Spokojenost návštěvníků vypovídala z jejich úsměvů na tváři i hlasitého potlesku, kterým byla doprovázena jednotlivá kulturní vystoupení i večerní velkolepý ohňostroj. Lze tedy jen konstatovat, že stejně jako počasí, byť k večeru občas z nebe kapka spadla, se vydařil i celý sváteční den a návštěvníci odjížděli z Českého Brodu plni dojmů a kulturních zážitků.

Malá ukázka z programu, který byl pro návštěvníky připraven.

Jiří Schmitzer

Ivan Mládek & Banjo Band

Znouzecnost

Michal Malátný & Big Band

Emma

Medvěd 009

Live Jukebox

Řemeslné trhy

Zábava pro děti

Velkolepý ohňostroj

Foto: Lucka Hermína Muchová

Autor: Hermína Muchová | úterý 23.5.2017 7:52 | karma článku: 11.97 | přečteno: 855x

Další články blogera

Hermína Muchová

Svatomartinskou husu v sobotu zapijí mladým vínem

Datum 11.11. je spojeno s příchodem zimy a očekáváním, zda Martin přijede na bílém koni. Zároveň je ale také dnem, kdy se stoly prohýbají pod svatomartinským menu plným husích a drůbežích specialit a svatomartinským vínem.

10.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 225 | Diskuse

Hermína Muchová

Noc divadel odhalí i divadelní zákulisí

Život je divadlo tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát a divadlo je posledním místem, kde se lidé ještě poslouchají.

9.11.2017 v 9:21 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 269 | Diskuse

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Alžbětou Kolečkářovou

Usměvavá Alžběta Kolečkářová je nadějnou českou zpěvačkou, jenž se do povědomí posluchačů dostala ve 2. ročníku soutěže Československá Superstar, kde se umístila na šestém místě. Jak se jí aktuálně daří a co plánuje do budoucna?

30.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 428 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 147 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 789

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.