Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert skupiny Elán a výročí zámku Loučeň

14. 07. 2017 7:30:00
Dne 6.7.2017, den před 10. výročím otevření zámku Loučeň a v přilehlých zámeckých zahradách i okolí vše nasvědčovalo tomu, že návštěvníky zámku čeká vskutku nevídaná oslava.

Zámek Loučeň se nachází ve stejnojmenném městysi v okrese Nymburk a svým návštěvníkům celoročně nabízí nahlédnutí do historie i současnosti svých romantických barokních prostor s původními interiéry. Kromě kulturního vyžití zde naleznou návštěvníci i určitou raritu, a to je soubor 12 labyrintů a bludišť, který je jednoznačně celoevropským unikátem.

Dne 7. července oslavil zámek výročí 10 let od svého otevření, a jelikož se jedná o významné výročí, uskutečnila se velká oslava, která přilákala tisíce návštěvníků. Samotný areál zámku přizpůsobený této akci byl pro veřejnost otevřen v 17 hodin, a přesto, že většina návštěvníků přišla na oslavu kvůli zlatému hřebu večera vystupujícímu až ve 21 hodin, tvořila se směrem k areálu již od brzkých odpoledních hodin dlouhá fronta návštěvníků.

Přesně v 17 hodin byly brány zámeckého areálu otevřeny a nedočkavý dav čekajících návštěvníků byl vpuštěn do zámeckých zahrad, kde bylo již vše připraveno na následující několikahodinovou oslavu. Hlavním dějištěm se stala část zahrady s postaveným pódiem a hledištěm rozděleným do několika sektorů dle typy zakoupené vstupenky. K dispozici byly stánky s občerstvením, upomínkovými předměty i zábavou.

V průběhu následujících čtyř hodin byl pro návštěvníky na pódiu připraven program, a tak bylo po většinu času co sledovat či poslouchat. Divákům se představila ředitelka zámku Ing. Kateřina Šrámková, která stála za celým nápadem uspořádat tuto narozeninovou oslavu. Dozvěděli jsme se nejen informace o zámku, jeho programech, ale i to, jak obtížné bylo pro malý zámecký team uspořádat akci tak velkého rozsahu a především zajistit hlavní hvězdu večera. I přes veškerou dřinu, která za akcí stojí, je paní ředitelka plná elánu, slova kroužícího ve vzduchu po celou dobu akce. "Pracujeme s elánem, a to, co děláme nás velmi baví. Protože si to naše 10.výročí chceme skutečně užít, máme Elán i pro vás", vysvětluje původ celé akce.

Ke slovu přichází i kastelán zámku Vratislav Zákoutský, jehož specializací jsou školní vzdělávací programy a šéfkuchař zámecké restaurace Tomáš Petráň specializující se na spokojenost návštěvníků v rovině gastronomické. V podvečer mohli diváci navštívit zámecký park se svými proslulými labyrinty, vychutnat si prohlídku zámku nebo se jen tak procházet po areálu a užívat si sváteční atmosféru zámeckého prostředí.

V několika blocích vystoupila hudební skupina Seventh Weapon, která pochází z Považské Bystrice na Slovensku a v Loučeni se prezentovala skladbami pouze s vlastními texty. Jedná se o seskupení pěti hudebníků, kteří dle svých slov žijí hlavou v tomto roce, avšak jejich duše se nachází v roce 1969. To, co hrají se dá přirovnat ke kombinaci rock‘n‘rollu 60. a 70. let a psychedelie. Divákům předvedli zajímavé vystoupení směřující k rozproudění jejich krve před následujícím očekávaným večerním koncertem. Přesně ve 21 hod. nastoupila na pódium hlavní hvězda večera, kterou byla skupina Elán, která následně odehrála tolik očekávaný akustický koncert.

Nejprve bych se ráda pozastavila před následnými reakcemi některých diváků, kteří nebyli spokojeni s jejich vystoupením a nechápali "proč tam skupina jen tak seděla a nic nedunělo". Tedy, jak bylo předem avizováno, jednalo se o akustický koncert skupiny, což znamená, že se používají akustické hudební nástroje bez nástrojů vyrábějících zvuk hlasitějším elektronickým zesílením. Již předem bylo tedy jasně dáno, že diváci zde neuvidí hudebníky skákající po pódiu s elektrickou kytarou tak, jak je tomu u jejich koncertů běžné a na co jsou jejich fanoušci zvyklí.

Koncert se tedy nesl spíše v duchu komorním, s Jožo Rážem a tamburínou, Jano Balážem s kytarou, Vašo Patejdlem za klavírem a Štefanem Bugalou za bicími. I když se nejednalo i typický Elánovský koncert, přesto byl z Elánu ten jejich pověstný elán a síla cítit, což dokazovali s každou odehranou skladbou. O tom, že umí, není po téměř 50 letech jejich koncertování a monstrózních vystoupení pochyb. Nyní však přesvědčili, že umí být i klidní bez hlasitého zvukového podtextu a přitom dokázat výbornou show.

Skupina na úvod koncertu sdělila, "vystoupení bude hodně o vzpomínání a povídání", což v plné míře splnila. Koncert začal Elán skladbou Smrtka na pražskom orloji a následovaly opravdové hity Neobzerajte sa paní Lótová, Mláďatá, Zalubil sa chlapec, Čakám ťa láska, Zloděj slnečníc, Ulica, Kráľovná bielych tenisiek, Bosorka, Osmy svetadiel, Vymyslená, Voda čo ma drží nad vodou, Zanedbaný sex, Fero, Neviem byť sám, Nie sme zlí a pro velký úspěch přidala skladbu Čaba neblázni.

V závěru již všichni diváci s hlasitým potleskem stáli a snad je hřál i pocit, že si ten dnešní Elán užili a zároveň tím načerpali i trochu toho svého vlastního elánu. Jistěže by se, stejně jako vždy a všude, nějaké nedostatky akce našly, avšak je nutné připomenout, že akci připravoval malý tým lidí ve velmi krátkém časovém úseku. Vzhledem k těmto faktům mohu říci, že akce byla připravena s velkým elánem a nasazením personálu, který se na přípravě podílel. Věřím, že se stejně jako mě i ostatním návštěvníkům akce velmi líbila a stejně tak dokázali ocenit snahu předvést a přivést na scénu to nejlepší.

I když narozeninová oslava již proběhla, celá zámecká sezóna se i nadále nese v narozeninovém duchu s množstvím programů pro děti i dospělé. Tuto památku mohu jednoznačně doporučit jako cílové místo pro některý z vašich prázdninových výletů.

Fotogalerie výročí zámku Loučeň

Autor: Hermína Muchová | pátek 14.7.2017 7:30 | karma článku: 15.32 | přečteno: 812x

Další články blogera

Hermína Muchová

Svatomartinskou husu v sobotu zapijí mladým vínem

Datum 11.11. je spojeno s příchodem zimy a očekáváním, zda Martin přijede na bílém koni. Zároveň je ale také dnem, kdy se stoly prohýbají pod svatomartinským menu plným husích a drůbežích specialit a svatomartinským vínem.

10.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 225 | Diskuse

Hermína Muchová

Noc divadel odhalí i divadelní zákulisí

Život je divadlo tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát a divadlo je posledním místem, kde se lidé ještě poslouchají.

9.11.2017 v 9:21 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 269 | Diskuse

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Alžbětou Kolečkářovou

Usměvavá Alžběta Kolečkářová je nadějnou českou zpěvačkou, jenž se do povědomí posluchačů dostala ve 2. ročníku soutěže Československá Superstar, kde se umístila na šestém místě. Jak se jí aktuálně daří a co plánuje do budoucna?

30.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 428 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 6.01 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 147 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 789

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.