Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouřimská skála vzpomínala na Petra Muka

4. 09. 2017 7:30:00
Život byl pro Petra Muka pestrým kolotočem plným zvratů, euforie i smutku ústících do jedinečné nezapomenutelné hudební tvorby.

Jen stěží mu mohl kdokoliv porozumět a nahlédnout pod pokličku vlastních myšlenek střídajících černou samotu s pestrobarevnou otevřeností celému světu. Vžít se do jeho kůže, mohl snad pouze ten, kdo má vlastní zkušenost s bipolární poruchou, kterou tento nadějný hudebník trpěl. Psal se květen roku 2010, když tento nadějný hudebník tragicky navždy opustil tento svět a zanechal zde svoji rodinu, přátele i fanoušky jeho hudební tvorby.

To, co za svůj život však stihl, zanechalo tak znatelně velké stopy, že ani po několika letech od jeho odchodu jeho nejbližší a široká veřejnost nezapomněla. Stále si jej pouštíme do svých životů skrze jeho skladby a stejně jako před sedmi lety poprvé, i letos proběhla vzpomínková akce pro všechny, kteří měli Petra Muka rádi a chtěli si na něj veřejně zavzpomínat.

V sobotu 26. srpna tak proběhl v Kouřimi ve Středočeském kraji již sedmý ročník akce s názvem Kouřimská skála, která přilákala mnoho těch, kteří si jej chtěli připomenout a neváhali v některých případech přijet až z druhého konce naší republiky.

Rozmanitost hudebních žánrů i vystupujících svědčí o tom, že Petr Muk měl mnoho přátel a známých, kteří ho měli rádi a stejně tak jeho tvorba zasahovala do velkého pole působnosti skrze hudebníky hrající rozličné hudební styly, což zde vedlo k faktu, že si zde každý z návštěvníků mohl přijít na své. Celé pojetí akce coby rodinného festivalu touto skutečností dostál svému označení, neboť program byl opravdu pro celé rodiny s dětmi.

Celá akce začala programem pro děti v podobě 18. ročníku Putování s pohádkou, která návštěvníky zavedla na trasu okolo města Kouřim, kde spolu s postavami z pohádek plnili různé úkoly. Na začátku trasy dostali účastníci od královské rodiny průvodce pohádkovou říší, do které dostávali následně razítka za splněné úkoly. Děti vypadaly velice nadšeně a bylo znát, že si akci velmi užívají. I později, v průběhu akce pro starší ročníky nebylo na děti zapomenuto, a tak si mohly například nechat pomalovat obličej ornamenty, využít skákací hrad, skládat puzzle či domino velkých rozměrů, malovat nebo hrát s balónky.

Po ukončení Putování s pohádkou zahájil gongem Tomáš Waschinger vzpomínkovou akci, kterou po celou dobru moderátorsky provázel Richard Dušák. Od čtyř hodin odpoledne do jedné hodiny po půlnoci se na pódiu vystřídalo mnoho více či méně známých tváří zpívajících ať již své vlastní písně nebo skladby Petra Muka. Na začátku akce tak diváci mohli shlédli například vystoupení žáků ZUŠ a Svatoštěpánského sboru, gymnastky Terezy Strejčkové - mistryně světa 2016 ve sportovním aerobiku, zpěvaček Agáty Novotné, Adély Novotné či Mariany Nehasilové.

Program dále pokračoval pod taktovkou Smoketown Fellows z Kouřimi, které následovala například Karya, Ilona Csáková, Petr Kolář, Bohouš Josef, David Koller, Petr Muk Band, Covertrio, B.Lues, Abba Stars a oblíbená Patrola Šlapeto. Na akci dále vystoupila Mgr. Zuzana Čiháková, která je starostkou města Kouřim a celé akci přihlížel i tatínek Petra Muka pan Ladislav. Hudbu a tanec občas vystřídalo i mluvené slovo, videoprojekce zachycující výjezd Petra Muka se svými přáteli do Plzně či křest nového alba.

Tuto výjimečnou akci lze hodnotit jako velmi vydařenou ať už z pohledu návštěvnosti, spokojenosti diváků, zajímavých vystoupení i pěkného počasí, které jen podtrhlo klidnou letní rodinnou atmosféru. Je nutné vyzdvihnout nejen skvěle odvedenou práci pořadatelské agentury, Tomáše Waschingera, Richarda Dušáka v roli moderátora akce, i samotných účinkujících, co se týká celkové organizace akce, zázemí pro návštěvníky i samotných vystoupení, ale i mimořádnou obětavost a pomoc při akci všech zúčastněných obyvatel města Kouřim. Na akci se podílelo 218 dobrovolníků právě z tohoto města, kteří zajišťovali chod občerstvovacích stánků, asistenci u dětských atrakcí i další potřebné činnosti, bez kterých by akce nemohla v této podobě vzniknout.

Věřím, že si na Petra Muka a jeho skladby vzpomenou všichni, kteří ho měli rádi i během celého následujícího roku, minimálně do doby, než jistě proběhne další ročník této milé vzpomínkové akce.

Fotogalerie Kouřimské skály:

Autor: Hermína Muchová | pondělí 4.9.2017 7:30 | karma článku: 14.07 | přečteno: 905x

Další články blogera

Hermína Muchová

Svatomartinskou husu v sobotu zapijí mladým vínem

Datum 11.11. je spojeno s příchodem zimy a očekáváním, zda Martin přijede na bílém koni. Zároveň je ale také dnem, kdy se stoly prohýbají pod svatomartinským menu plným husích a drůbežích specialit a svatomartinským vínem.

10.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 225 | Diskuse

Hermína Muchová

Noc divadel odhalí i divadelní zákulisí

Život je divadlo tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát a divadlo je posledním místem, kde se lidé ještě poslouchají.

9.11.2017 v 9:21 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 269 | Diskuse

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Alžbětou Kolečkářovou

Usměvavá Alžběta Kolečkářová je nadějnou českou zpěvačkou, jenž se do povědomí posluchačů dostala ve 2. ročníku soutěže Československá Superstar, kde se umístila na šestém místě. Jak se jí aktuálně daří a co plánuje do budoucna?

30.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 428 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

14.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 6.01 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 147 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 789

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.