Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

14. 09. 2017 8:35:00
Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

V sobotu 9. září v devět hodin se k zámku Kačina u Kutné Hory začali scházet první návštěvníci letošního svátku sklizně neboli dožínek. Vše bylo již přichystáno k velké oslavě, při které měl návštěvníky čekat pestrý bohatý program a především víno.

Jako první se na scéně hlavního pódia objevila skupina Brouci, která patří mezi naše nejlepší revivalové skupiny Beatles. Jejich vystoupení ukázalo, proč je tato skupina tolik populární nejen v naší zemi, ale i celé Evropě, kde často vystupují. Naprosto autentické, dokonale nastudované skladby rozproudily divákům krev hned na úvod vystoupení a Brouci tak započali nejen hudbou nabitý den.

Následně již před početné obecenstvo předstoupil moderátor akce Vlasta Korec, který jí provázel po celý den a s ním i několik čestných hostů, které představil a v neposlední řadě trubači, kteří pro všechny přítomné odtroubili fanfáry. Následně bylo požehnáno úrodě a následovalo oficiální zahájení akce z úst ředitele vinobraní Lukáše Rudolfského.

Program dne byl nabitý a vcelku jasně daný, jen jediný účastník byl doposud návštěvníkům skryt. Jednalo se o hlavní hvězdu vinobraní, která zůstala účastníkům do poslední chvíle utajena. Avšak nedočkaví návštěvníci se dočkali hned po oficiálním zahájení, kdy bylo překvapení dne pozváno na jeviště. Byl jím proslulý Orchestr Jaroslava Ježka, který diváky přímo vtáhl do svých písní a nechal je plout po vlnách příjemné hudby.

Tento ročník akce byl věnován tématu regionální potravina a zároveň byla udělena cena „Osobnost regionu Kutnohorska 2016”. Tuto cenu obdržela společnost Unikom a.s., která letos slaví 25. výročí od založení. Cenu předali čestní hosté a byla udělena za přínos regionu. Jednou z nejočekávanějších akcí dne bylo pro návštěvníky jistě slavnostní spuštění fontány s vínem, kde si mohli natočit vína kolik chtěli. Zájem o tuto atrakci byl viditelný od první vteřiny spuštění, kdy se k fontáně začala tvořit nekončící fronta zájemců. Zároveň na pódiu probíhalo vyhlášení nejlepších studentů ZEeŠ Čáslav a vítěze soutěže o poznání odrůdy vína aneb Velká cena předsedy ZOS Kačina.

Vítěze soutěží vystřídala opět hudba, tentokrát v podání Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu, ve složení Ivan Mládek, Jan Mrázek, Zdeněk Kalhous, Vítězslav Marek a neodmyslitelně Lenka Plačková s Lenkou Šindelářovou. Jako již tradičně, zněly známé texty písní zároveň z pódia i publika, neboť písně skupiny znají, vzhledem k dlouhé hudební kariéře skupiny, všechny generace posluchačů. Rovněž při vyprávění Ivana Mládka burácel zámeckým parkem hlasitý smích.

I následující hodiny patřily na hlavním pódiu hudbě, a tak Ivana Mládka vystřídala jedna z nejtalentovanějších zpěvaček a muzikálových hereček současnosti, Dasha. Spolu s Kolínským Big Bandem pod vedením šéfdirigenta Josefa Šťastného předvedli naprosto dokonalou souhru a jedinečný hudební zážitek. Zároveň s jejich vystoupením probíhalo na druhém pódiu zámecké zahrady hudební vystoupení skupiny Babalet, která zde vystřídala polední momenty s jazzem. Babalet přenesl přítomné do rytmů jamajského reggae a toto živé, originální a podmanivé vystoupení bylo velmi milým zpestřením pro všechny, kteří jsou fanoušky tohoto žánru. Nutno dodat, nebylo jich na Kačině málo. Následující vystoupení naopak přilákalo příznivce naprosto jiného žánru, neboť Babalet vystřídala Cimbálová muzika Michala Strýčka, která ve svých krojích dodala pódiu atmosféru úplně jiného kraje. Poslední hudební skupinou, která se pro tento den objevila na hlavním pódiu, byla hard-popová skupina Vesper, která se může pyšnit po stránce hudební i textové výhradně svojí autorskou tvorbou.

Na akci se nejen bavilo, ale i pomáhalo a dle mého názoru byla pomoc v tomto případě velice přínosnou. Osoba, které byl v tento den věnován sponzorský dar, se jmenuje Věrka Závorková a je slečnou, které život postavil do cesty nelehkou překážku. Kvůli vážné nemoci jí musela být amputována noha, a jelikož je Věrka obrovskou bojovnicí, svůj boj se životem nevzdala, ba naopak. Je aktivní plavkyní, která by se ráda dostala v roce 2020 na paralympijské hry do Tokia. Aktuálně je jen kousek od splnění požadovaného limitu, avšak větší starostí v rámci jejího snu jsou pro ni právě finance. Myslím, že i pořadatelé pomohli Věrce o kousek blíže k jejímu cíli, neboť se díky své prezentaci na akci dostala do širšího povědomí lidí a jistě se jí povede svůj sen splnit.

Stejně jako pro dospělé, byl celý den připraven hezký a zábavný program i pro děti. Možností vyžití měly od začátku do konce akce mnoho a jistě k nejoblíbenějším patřil navezený sníh, kde se koulovaly či stavěly sněhuláky. Stejně tak velké pozornosti neunikla ani dětská zóna se skákacími hrady, šlapacími traktory, skákání na balících slámy či vystavená zemědělská technika. Další velmi oblíbenou atrakcí pro děti byli koně, na kterých se mohly svést, stejně jako ve vozíku taženém koňmi. S nadšením sledovaly i ukázky parkurového skákání SZeŠ Čáslav nebo těžký tah koněm. S velkou oblibou se u dětí dále setkaly například kozy, které byly v areálu v rámci výstavy domácích zvířat, a které byly k dětem velmi přítulné.

Nelze opomenout ani disciplínu králičí hop a Canis terapie, kterou předváděli se zvířaty žáci SZeŠ Čáslav. K vidění byli opravdu dobře vycvičení psi a králíci, kteří nejen dobře odváděli předváděné výkony, ale i byli velmi přátelští i k nadšenému publiku. Pro nejmenší bylo připraveno loutkové divadlo, kde děti s nadšením sledovaly pohádku Tři zlaté vlasy Děda Vševěda a Dlouhý, Široký a Bystrozraký. V programu nechyběl ani Jakub Koutský se svými iluzemi a kouzly a v neposlední řadě mohly děti navštívit i animační programy ve Škole v lese.

Všichni se velmi dobře bavili, což bylo znát na rozjařených tvářích většiny přítomných, program se střídal jak na běžícím pásu, mnoho se snědlo, mnoho se vypilo, a tak den uběhl jako voda. Slunce pomalu zacházelo za obzor a nádvořím zámeckého areálu se rozezněly troubené fanfáry na znamení toho, že je 6. ročník dožínek na Kačině u konce. Návštěvníci pomalu dopili své poslední doušky vína a většinou velmi dobře naladěni opustili Kačinu s předsevzetím, že za rok nesmí opět na této akci chybět.

Z hlediska pořadatelského se jednalo o velmi dobře organizovanou a připravenou akci, neboť bylo opravdu myšleno na vše tak, aby byli návštěvníci spokojeni a mohli si užít celý den zábavy. Jednotlivé programy na sebe dobře navazovaly, stále se něco dělo, po celý den bylo na co koukat nebo poslouchat. Dá se říci, že pokud návštěvník nechtěl chvíli oddychu, stále mohl vstřebávat nejen dobré jídlo a pití, ale i bohatý kulturní program. Naopak ti, kteří si na chvíli rádi odpočinuli, mohli využít klidných zón areálu v podobě procházek zámeckou zahradou, projít si bylinkovou zahradu a tropický skleník se zahradníkem, shlédnout v klidu výstavu anebo si prohlédnout vnitřní interiéry zámku.

Na své si zde přišly bezesporu chuťové buňky všech přítomných, jelikož bylo v prodejních stáncích k zakoupení nepřeberné množství různých pokrmů včetně rožněného divočáka i nápojů všeho druhu. Jelikož se jednalo o vinobraní, je pochopitelné, že u většiny přítomných byla viděna především sklenička vína. Na své si zde přišli jak skuteční odborníci na víno, tak i všichni, kteří si občas dají jednou sklenku na zdraví. Výběr byl vskutku široký, vybírat bylo možné z mnoha odrůd i stáří, stejně jako z množství prodejců a vinic. Nechyběla ani mezinárodní výstava a degustace vín z celého světa, přehlídka regionálních producentů na farmářských trzích, ani řemeslné stánky, kde prodejci předvedli svůj um v různých řemeslných i jiných oborech. Kromě výstav zemědělské techniky, probíhala zároveň i výstava Zemědělství žije, aneb poznej práci sedláka, výstava fotografií Fotočasu a různé odborné přednášky. Kdo z návštěvníků měl zájem, mohl vyrazit i na exkurzi bioplynové stanice v areálu ZOS Kačina.

Jak již bylo řečeno, pořadatelé dbali na pohodlí a spokojenost návštěvníků, a tak pro ně zřídili i kyvadlovou dopravu, která je následně odvezla bezpečně do svých domovů. Celou akcí se prolínala velmi příjemná a milá atmosféra, umocněna krásným slunečním počasím, a tak nebylo nic, co by se dalo akci vytknout. Naopak se jedná o velmi dobře připravenou, zkoordinovanou a pro návštěvníky kulturně přínosnou akci, kterou mohu pro následující ročníky vřele doporučit. Věřím, že stejně jako letos téměř 10.000 spokojených návštěvníků, budou stejně nadšeni ti, kteří se zúčastní ročníků příštích. Letošní počet návštěvníků byl prozatím rekordním od začátku konání této akce. Již nyní je bezesporu jasné, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších akcí Kutnohorska.

Ať již jste se akce zúčastnili a byli jste spokojeni, nebo jste ji letos nestihli, informuji, že následující 7. ročník Vinobraní na Kačině se uskuteční dne 8. září 2018.

Fotogalerie Vinobraní na Kačině 9.9.2017

Pestrý doprovodný program byl k vidění v areálu zámku po celý den.

Zpívalo se, mluvilo se, tančilo se....

Pestrá škála prodejních stánků nabízela k prodeji velké množství zboží, výrobků, jídla i pití pro děti i dospělé

Foto, text: Lucka Hermína Muchová

Autor: Hermína Muchová | čtvrtek 14.9.2017 8:35 | karma článku: 11.00 | přečteno: 830x

Další články blogera

Hermína Muchová

Svatomartinskou husu v sobotu zapijí mladým vínem

Datum 11.11. je spojeno s příchodem zimy a očekáváním, zda Martin přijede na bílém koni. Zároveň je ale také dnem, kdy se stoly prohýbají pod svatomartinským menu plným husích a drůbežích specialit a svatomartinským vínem.

10.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 225 | Diskuse

Hermína Muchová

Noc divadel odhalí i divadelní zákulisí

Život je divadlo tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát a divadlo je posledním místem, kde se lidé ještě poslouchají.

9.11.2017 v 9:21 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 269 | Diskuse

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Alžbětou Kolečkářovou

Usměvavá Alžběta Kolečkářová je nadějnou českou zpěvačkou, jenž se do povědomí posluchačů dostala ve 2. ročníku soutěže Československá Superstar, kde se umístila na šestém místě. Jak se jí aktuálně daří a co plánuje do budoucna?

30.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 428 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 6.01 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 471 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 147 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 789

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.