Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Vinobraní na Kačině odhalilo překvapení

14. 09. 2017 8:35:00
Vinobraní a dožínky nejsou pouze o víně, i když je jejich nedílnou součástí. Jsou především svátkem sklizně slaveném na konci žní. Práce sedláka není vůbec lehká, o čemž se mohli přesvědčit všichni, kteří zavítali na zámek Kačina.

V sobotu 9. září v devět hodin se k zámku Kačina u Kutné Hory začali scházet první návštěvníci letošního svátku sklizně neboli dožínek. Vše bylo již přichystáno k velké oslavě, při které měl návštěvníky čekat pestrý bohatý program a především víno.

Jako první se na scéně hlavního pódia objevila skupina Brouci, která patří mezi naše nejlepší revivalové skupiny Beatles. Jejich vystoupení ukázalo, proč je tato skupina tolik populární nejen v naší zemi, ale i celé Evropě, kde často vystupují. Naprosto autentické, dokonale nastudované skladby rozproudily divákům krev hned na úvod vystoupení a Brouci tak započali nejen hudbou nabitý den.

Následně již před početné obecenstvo předstoupil moderátor akce Vlasta Korec, který jí provázel po celý den a s ním i několik čestných hostů, které představil a v neposlední řadě trubači, kteří pro všechny přítomné odtroubili fanfáry. Následně bylo požehnáno úrodě a následovalo oficiální zahájení akce z úst ředitele vinobraní Lukáše Rudolfského.

Program dne byl nabitý a vcelku jasně daný, jen jediný účastník byl doposud návštěvníkům skryt. Jednalo se o hlavní hvězdu vinobraní, která zůstala účastníkům do poslední chvíle utajena. Avšak nedočkaví návštěvníci se dočkali hned po oficiálním zahájení, kdy bylo překvapení dne pozváno na jeviště. Byl jím proslulý Orchestr Jaroslava Ježka, který diváky přímo vtáhl do svých písní a nechal je plout po vlnách příjemné hudby.

Tento ročník akce byl věnován tématu regionální potravina a zároveň byla udělena cena „Osobnost regionu Kutnohorska 2016”. Tuto cenu obdržela společnost Unikom a.s., která letos slaví 25. výročí od založení. Cenu předali čestní hosté a byla udělena za přínos regionu. Jednou z nejočekávanějších akcí dne bylo pro návštěvníky jistě slavnostní spuštění fontány s vínem, kde si mohli natočit vína kolik chtěli. Zájem o tuto atrakci byl viditelný od první vteřiny spuštění, kdy se k fontáně začala tvořit nekončící fronta zájemců. Zároveň na pódiu probíhalo vyhlášení nejlepších studentů ZEeŠ Čáslav a vítěze soutěže o poznání odrůdy vína aneb Velká cena předsedy ZOS Kačina.

Vítěze soutěží vystřídala opět hudba, tentokrát v podání Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu, ve složení Ivan Mládek, Jan Mrázek, Zdeněk Kalhous, Vítězslav Marek a neodmyslitelně Lenka Plačková s Lenkou Šindelářovou. Jako již tradičně, zněly známé texty písní zároveň z pódia i publika, neboť písně skupiny znají, vzhledem k dlouhé hudební kariéře skupiny, všechny generace posluchačů. Rovněž při vyprávění Ivana Mládka burácel zámeckým parkem hlasitý smích.

I následující hodiny patřily na hlavním pódiu hudbě, a tak Ivana Mládka vystřídala jedna z nejtalentovanějších zpěvaček a muzikálových hereček současnosti, Dasha. Spolu s Kolínským Big Bandem pod vedením šéfdirigenta Josefa Šťastného předvedli naprosto dokonalou souhru a jedinečný hudební zážitek. Zároveň s jejich vystoupením probíhalo na druhém pódiu zámecké zahrady hudební vystoupení skupiny Babalet, která zde vystřídala polední momenty s jazzem. Babalet přenesl přítomné do rytmů jamajského reggae a toto živé, originální a podmanivé vystoupení bylo velmi milým zpestřením pro všechny, kteří jsou fanoušky tohoto žánru. Nutno dodat, nebylo jich na Kačině málo. Následující vystoupení naopak přilákalo příznivce naprosto jiného žánru, neboť Babalet vystřídala Cimbálová muzika Michala Strýčka, která ve svých krojích dodala pódiu atmosféru úplně jiného kraje. Poslední hudební skupinou, která se pro tento den objevila na hlavním pódiu, byla hard-popová skupina Vesper, která se může pyšnit po stránce hudební i textové výhradně svojí autorskou tvorbou.

Na akci se nejen bavilo, ale i pomáhalo a dle mého názoru byla pomoc v tomto případě velice přínosnou. Osoba, které byl v tento den věnován sponzorský dar, se jmenuje Věrka Závorková a je slečnou, které život postavil do cesty nelehkou překážku. Kvůli vážné nemoci jí musela být amputována noha, a jelikož je Věrka obrovskou bojovnicí, svůj boj se životem nevzdala, ba naopak. Je aktivní plavkyní, která by se ráda dostala v roce 2020 na paralympijské hry do Tokia. Aktuálně je jen kousek od splnění požadovaného limitu, avšak větší starostí v rámci jejího snu jsou pro ni právě finance. Myslím, že i pořadatelé pomohli Věrce o kousek blíže k jejímu cíli, neboť se díky své prezentaci na akci dostala do širšího povědomí lidí a jistě se jí povede svůj sen splnit.

Stejně jako pro dospělé, byl celý den připraven hezký a zábavný program i pro děti. Možností vyžití měly od začátku do konce akce mnoho a jistě k nejoblíbenějším patřil navezený sníh, kde se koulovaly či stavěly sněhuláky. Stejně tak velké pozornosti neunikla ani dětská zóna se skákacími hrady, šlapacími traktory, skákání na balících slámy či vystavená zemědělská technika. Další velmi oblíbenou atrakcí pro děti byli koně, na kterých se mohly svést, stejně jako ve vozíku taženém koňmi. S nadšením sledovaly i ukázky parkurového skákání SZeŠ Čáslav nebo těžký tah koněm. S velkou oblibou se u dětí dále setkaly například kozy, které byly v areálu v rámci výstavy domácích zvířat, a které byly k dětem velmi přítulné.

Nelze opomenout ani disciplínu králičí hop a Canis terapie, kterou předváděli se zvířaty žáci SZeŠ Čáslav. K vidění byli opravdu dobře vycvičení psi a králíci, kteří nejen dobře odváděli předváděné výkony, ale i byli velmi přátelští i k nadšenému publiku. Pro nejmenší bylo připraveno loutkové divadlo, kde děti s nadšením sledovaly pohádku Tři zlaté vlasy Děda Vševěda a Dlouhý, Široký a Bystrozraký. V programu nechyběl ani Jakub Koutský se svými iluzemi a kouzly a v neposlední řadě mohly děti navštívit i animační programy ve Škole v lese.

Všichni se velmi dobře bavili, což bylo znát na rozjařených tvářích většiny přítomných, program se střídal jak na běžícím pásu, mnoho se snědlo, mnoho se vypilo, a tak den uběhl jako voda. Slunce pomalu zacházelo za obzor a nádvořím zámeckého areálu se rozezněly troubené fanfáry na znamení toho, že je 6. ročník dožínek na Kačině u konce. Návštěvníci pomalu dopili své poslední doušky vína a většinou velmi dobře naladěni opustili Kačinu s předsevzetím, že za rok nesmí opět na této akci chybět.

Z hlediska pořadatelského se jednalo o velmi dobře organizovanou a připravenou akci, neboť bylo opravdu myšleno na vše tak, aby byli návštěvníci spokojeni a mohli si užít celý den zábavy. Jednotlivé programy na sebe dobře navazovaly, stále se něco dělo, po celý den bylo na co koukat nebo poslouchat. Dá se říci, že pokud návštěvník nechtěl chvíli oddychu, stále mohl vstřebávat nejen dobré jídlo a pití, ale i bohatý kulturní program. Naopak ti, kteří si na chvíli rádi odpočinuli, mohli využít klidných zón areálu v podobě procházek zámeckou zahradou, projít si bylinkovou zahradu a tropický skleník se zahradníkem, shlédnout v klidu výstavu anebo si prohlédnout vnitřní interiéry zámku.

Na své si zde přišly bezesporu chuťové buňky všech přítomných, jelikož bylo v prodejních stáncích k zakoupení nepřeberné množství různých pokrmů včetně rožněného divočáka i nápojů všeho druhu. Jelikož se jednalo o vinobraní, je pochopitelné, že u většiny přítomných byla viděna především sklenička vína. Na své si zde přišli jak skuteční odborníci na víno, tak i všichni, kteří si občas dají jednou sklenku na zdraví. Výběr byl vskutku široký, vybírat bylo možné z mnoha odrůd i stáří, stejně jako z množství prodejců a vinic. Nechyběla ani mezinárodní výstava a degustace vín z celého světa, přehlídka regionálních producentů na farmářských trzích, ani řemeslné stánky, kde prodejci předvedli svůj um v různých řemeslných i jiných oborech. Kromě výstav zemědělské techniky, probíhala zároveň i výstava Zemědělství žije, aneb poznej práci sedláka, výstava fotografií Fotočasu a různé odborné přednášky. Kdo z návštěvníků měl zájem, mohl vyrazit i na exkurzi bioplynové stanice v areálu ZOS Kačina.

Jak již bylo řečeno, pořadatelé dbali na pohodlí a spokojenost návštěvníků, a tak pro ně zřídili i kyvadlovou dopravu, která je následně odvezla bezpečně do svých domovů. Celou akcí se prolínala velmi příjemná a milá atmosféra, umocněna krásným slunečním počasím, a tak nebylo nic, co by se dalo akci vytknout. Naopak se jedná o velmi dobře připravenou, zkoordinovanou a pro návštěvníky kulturně přínosnou akci, kterou mohu pro následující ročníky vřele doporučit. Věřím, že stejně jako letos téměř 10.000 spokojených návštěvníků, budou stejně nadšeni ti, kteří se zúčastní ročníků příštích. Letošní počet návštěvníků byl prozatím rekordním od začátku konání této akce. Již nyní je bezesporu jasné, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších akcí Kutnohorska.

Ať již jste se akce zúčastnili a byli jste spokojeni, nebo jste ji letos nestihli, informuji, že následující 7. ročník Vinobraní na Kačině se uskuteční dne 8. září 2018.

Fotogalerie Vinobraní na Kačině 9.9.2017

Pestrý doprovodný program byl k vidění v areálu zámku po celý den.

Zpívalo se, mluvilo se, tančilo se....

Pestrá škála prodejních stánků nabízela k prodeji velké množství zboží, výrobků, jídla i pití pro děti i dospělé

Foto, text: Lucka Hermína Muchová

Autor: Hermína Muchová | čtvrtek 14.9.2017 8:35 | karma článku: 14.90 | přečteno: 2291x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 800 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 190 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 448 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1012

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...