Povídání s Karlem Holasem z Čechomoru

19. 12. 2017 7:30:00
Od začátku prosince jede skupina Čechomor vánoční turné po celé České republice, a tak jsem si o aktuálním koncertování popovídala s jejich dlouholetým členem Karlem Holasem.

Hudebníka Karla Holase není třeba dlouze představovat, neboť byl během své kariéry součástí mnoha hudebních skupin (kromě Čechomoru např. České srdce, ETC, ZOO, Tři sestry, Dobrohošt). Spolupracoval a hrál na albech A. Stivella, M. Kubišové, J. Dědečka, Vl. Mišíka, O. Petra, P. Nováka, Tiché dohody, Tří sester, ZOO, Jarka Nohavici a dalších oblíbených interpretů. Od roku 1994 hraje na pětistrunné housle a zpívá ve skupině Čechomor, kterou dovedl až do dnešní podoby a soundu.

Jak se máte Karle?

Mám se skvěle, děkuji za optání.

Aktuálně máte za sebou v rámci vánočního turné deset koncertů a pět vystoupení vás ještě čeká. Jaké jsou vaše pocity z probíhajícího turné?

Moje pocity jsou úplně úžasné, všude nám to zatím klaplo tak, jak jsme si představovali. Lidi jsou skvělí a myslím, že se na koncertech dobře předává vzájemná energie. Máme proto moc velkou radost z každého odehraného koncertu. Včera jsme hráli v Litomyšli v krásném sále, dnes jsme v Kutné Hoře, následuje vyprodaná Praha a tři další koncerty. Závěr turné nás čeká 21.prosince a pak už budou Vánoce. Dá se říci, že jsme tedy zatím moc spokojeni.

Od začátku prosince jedete vánoční turné, dolehla na vás už pravá vánoční atmosféra?

My jsme v podstatě na Vánoce naladěni celý rok, proto ani nebylo nutné se nějak výrazně přeladit.

Pomalu se blíží konec roku, jak byste zhodnotil rok 2017? Co Vám letošní rok přinesl nebo naopak odnesl a připravujete něco nového pro vaše fanoušky?

Nevím co nám tento rok odnesl, ale určitě nám přinesl spoustu hezkých zážitků, a to jak koncertních, tak i zážitků mimo koncerty. Příští rok oslavíme třicet let Čechomoru, a tak se na to už letos připravujeme. Pro fanoušky točíme novou desku, která je aktuálně rozdělaná a na které budeme pokračovat po novém roce. Chceme, aby byla na jaře hotová a mohli jsme ji vydat. V kapele jsme vyměnili některé hudebníky, čímž vše dostalo trochu jinou formu a jiný vítr. Myslím, že je to dobré, a že nám tento rok přinesl hodně skvělých věcí.

Máte něco z připravovaného alba i v aktuálním repertoáru?

Během vánočního turné hrajeme z připravované desky jednu skladbu a prozradím, že je hodně veselá. Tuto skladbu jsme věnovali Martině Pártlové.

Jak dlouho jste připravovali vánoční turné a jak těžké bylo sladit termíny všech zúčastněných?

Turné je nutné plánovat vždy v dostatečném předstihu, a tak jsme vše připravovali už od jara, respektive od konce minulého roku. Obzvlášť důležitý čas k přípravě je v situaci, když plánujeme i nějaké hosty. Musí se udělat aranžmá, vše se musí nazkoušet a udělat tak, aby to klaplo.

Jaké máte na turné hosty, kteří s vámi vystupují?

Na turné s námi vystupuje Prague Cello Quartet, což jsou čtyři kluci, kteří hrají výborně na cello. Dále s námi na pódiu uvidíte Martinu Pártlovou, která je naším stálým hostem a jezdí s námi celoročně.

Lidé na vás chodí, máte stále obrovský úspěch, a přitom lidová píseň sama o sobě tak velké masy lidí netáhne. Čím si vysvětlujete i po tolika letech na scéně svůj úspěch?

V prvé řadě je to tím, že pořád něco vymýšlíme, něco děláme a pořád na něčem makáme. Děláme to s radostí a snad je to z naší práce cítit. Lidi nám to oplácí tím, že přijdou na koncert, což je úplně to nejlepší, co může být.

Pozorujete, že se vaše publikum mění a vyvíjí nebo máte svoji stálou fanouškovskou základnu?

Naše fanouškovská základna je velmi široká.Myslím, že převládají čtyřicátníci, ale zároveň na nás chodí mladí i starší posluchači, nelze to proto přesně definovat.

Lidových písní, které je možné převést do podoby Čechomoru je stále jistě nespočet, podle čeho si tedy vybíráte ty, které budou součástí vašeho repertoáru?

Většinou jsou to písně, které nejsou až tak moc známé nebo jsou někdy už i zapomenuty. Téma lidových písní se většinou opakuje, a jelikož jsme toho už udělali hodně, je hledání nových písní ne těžší, ale zodpovědnější. Chceme a snažíme se vždy, abychom věci udělali správně tak, jak se mají dělat.

Vím, že v rámci turné podporujete i jeden moc důležitý projekt, povězte mi o něm něco.

Tímto projektem je obecně prospěšná společnost s názvem Pomocné Tlapky a jsou to lidé, kteří vychovávají asistenční psy pro postižené občany. Je to důležité proto, že je pro ně těžké sehnat peníze na asistenčního psa. Proto se jim snažíme společně s našim generálním partnerem pomoci. Podporujeme je už jedenáctým rokem a za tu dobu jsme už pomohli vychovat velký počet psů, kteří byli následně předáni někomu, komu pomohli.

Proč jste se jako skupina rozhodli podporovat právě projekt Pomocných tlapek?

Přišlo nám to jako smysluplný projekt a také proto, že zrovna na Pomocné tlapky stát nepřispívá moc peněz. Dříve nepřispíval vůbec nic, teď sice něco málo ano, ale za tyto příspěvky psa nevychováte. Výchova jednoho psa stojí až tři sta tisíc, přičemž je nejprve potřeba toho psa vybrat, následně pes musí ukázat, že to zvládne, a to vše nějakou dobu trvá.

Myslím, že je až neuvěřitelné, co vše lze asistenční psy naučit a co vše mohou v životě postiženého člověka zastat. Setkali jste se během dlouhé spolupráce s Pomocnými tlapkami i s některými jejich psími asistenty? Jak na toto setkání vzpomínáte a přineslo vám i něco do vašeho vlastního života?

Setkali jsem se a je super, když vidíte, jak jim to funguje a jsou dohromady šťastni. Mohu říci, že za jedenáct let těch lidí bylo opravdu hodně a je hezké sledovat, jak společně žijí.

Pomocné tlapky se zabývají nejen výcvikem asistenčních psů pro osoby tělesně postižené, ale fungují i v rámci canisterapie, tedy léčebného kontaktu psa a člověka. Věříte vy osobně ve schopnosti zvířat, třeba právě psů, pomáhat lidem s duševním onemocněním a schopnost zlepšování jejich psychického stavu?

To je dokázané, není to o tom, zda tomu věřím, tak to prostě je a je to super.

Dá se říci, že v rámci vašich vystoupení pomáháte hned dvakrát. Jednou Pomocným tlapkám a jednou i všem těm, kteří si vás přijdou poslechnout, neboť i hudba je určitou formou psychoterapie. Máte nějaký vzkaz pro vaše fanoušky, kteří naopak podporuji vás?

Souhlasím, že hudba je hodně silný lék a všem bych rád touto cestou popřál veselé Vánoce a šťastný nový rok. Budeme se těšit příští rok zase na shledání na koncertech a při různých příležitostech, kde se budeme vyskytovat.

Děkuji Karlovi za rozhovor a již v příštím článku se můžete těšit na reportáž z koncertu Čechomoru.

Stále máte ještě možnost navštívit koncerty v rámci vánočního turné, a to dnes v Jihlavě, zítra ve Zlíně a poslední závěrečný koncert dne 21.12. v Temici u Hodonína.

Autor: Hermína Muchová | úterý 19.12.2017 7:30 | karma článku: 11.17 | přečteno: 617x

Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 235 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1229 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 1257 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Výhody a nevýhody svobody

Tekutá modernita je sociologický pojem, který poprvé použil polský sociolog a filozof Zygmunt Bauman k popsání soudobé společnosti a jejích změn.

19.1.2019 v 15:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 |

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 5.93 | Přečteno: 111 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jak mě dokázalo vzrušit padesát vteřin

Podotýkám vzrušit duševně – ne sexuálně. Víte, netřeba hned do všeho plést erekci nebo zvlhčení intimní partií za účelem průniku. Ačkoli uznávám obé naznačené lze dosáhnout při mnohém.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 567 | Diskuse

Karel Orlík

Potřebujeme ještě v roce 2019 Bibli?

„Bible je jediný bestseler, jehož autor zná všechny své čtenáře.“ Izraelský král Šalomoun, syn krále Davida, ve své době nejmoudřejší muž na zemi, uzavírá svou životní „filosofii“ slovy: „Měj Boha v úctě a žij podle Jeho vůle.“

18.1.2019 v 7:18 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 287 | Diskuse

Karel Sýkora

Johnny Cash – Jesus

J. R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků.

17.1.2019 v 19:18 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 114 |
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 861

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.cz