Čechomor hrál pro Pomocné tlapky

10. 01. 2018 7:30:00
Vánoční čas je za námi, ale pojďme ještě na chvíli zavzpomínat na dobu adventu, vůni vánočního cukroví a především turné skupiny Čechomor, které adventní čas provázelo.

Skupina Čechomor letos oslaví třicet let působení na hudební scéně, a tak se jejich fanoušci mohou těšit na pořádnou dávku narozeninových oslav a zároveň i na vydání nové řadové desky. V loňském roce kapela rozšířila svoji současnou sestavu o nové členy. S těmi stávajícími, kterými jsou František Černý (kytary, zpěv), Karel Holas (housle, zpěv), Michal Pavlík (cello, dudy, klávesy) a Lukáš Pavlík (bicí, zpěv), od léta nově vystupují muzikanti Adam Malík (kytary, klarinet, zpěv) a Lukáš Čunta (baskytary, klávesy). Stálým hostem kapely zůstala zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, kterým je Martina Pártlová.

Všichni, kdo mají rádi jejich originálně rockově zpracované lidové písně, dostali od skupiny ještě před Vánoci dárek v podobě vánočního turné s názvem Kooperativa Tour 2017. Po celý prosinec koncertoval Čechomor po celé České republice, kde rozdával příjemnou předvánoční atmosféru a dovolil tak návštěvníkům koncertů alespoň na chvíli zapomenout na předvánoční shon.

V rámci turné vystoupil Čechomor dne 16.12. i v Kutné hoře, kde jej čekal plný sál nedočkavých diváků, stálá fanouškovská základna, ale i těch, kteří si jen chtěli zpestřit zimní večer a vyrazili za kulturou. Na všechny příchozí čekala v Kulturním domě Lorec příjemná předvánoční atmosféra umocněna vánoční výzdobou, milým personálem a především večerem plným pohodové hudby.

Koncert odstartovala skladba Malovaný kostel a již při prvních tónech bylo jasné, že diváci nepřišli koncert pouze sledovat, ale chtěli být i jeho součástí. Po úvodu, který dostal diváky velmi rychle do tempa, následovaly písně Až já půjdu, Hruška a Větříček. Následující písně Husičky, Holubička, Tady jsem doma a zároveň i malou ochutnávku z nového alba Mamko, nedávej mě, mamko, doprovodila Čechomor svým zpěvem Martina Pártlová. Stala se již jejich stálým hostem, a tak její osobitý zpěv zazněl v průběhu tohoto večera ještě několikrát.

Celý repertoár byl sestaven z velmi dobře známých skladeb, které jsou průřezem třicetiletého hudebního působení skupiny na scéně a zároveň i jedné novinky. Píseň Mamko, nedávej mě, mamko je nová skladba, která bude součástí právě připravovaného alba a je ukázkou toho, co na posluchače v letošním roce čeká. Jedná se o veselou skladbu a dle diváckých reakcí je zřejmé, že se máme na co těšit.

Následovaly skladby Rosénka, Bodejž se zbančila baba, Velické zvony, Mezi horami, Dobře Ti je Janku, Střevíčky z těsta, Ach člověče hříšný a Místečko, Ach bože z nebe, Josef muj kochany, Až kukačka, Vánoční mundur a Lítali, lítali a Včelín. Po celou dobu koncertu nutno ocenit neutuchající zápal celé skupiny, vzájemné se doplňování, skvělou sehranost i výborné světelné efekty dodávající celému vystoupení naprosto profesionálně sladěnou scénu.

Dalším hostem Čechomoru byl Prague Cello Quartet, což je čtveřice mladých cellistů, kteří dokážou svým originálním přístupem k hudbě, originální podívanou a úpravou nejen klasických skladeb, přitáhnout pozornost diváků a zároveň odbourat hranici mezi klasickou hudbou a zábavou. V rámci turné s Čechomorem předvedli neuvěřitelnou show při jejich zábavném zpracování Montiho čardáše.

Večer byl protkán nejen hudbou, ale i mluveným slovem, a tak se diváci mohli například dozvědět, že skupina Čechomor podporuje už jedenáct let obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, o.p.s., která vychovává psy pro postižené občany. Na závěr koncertu zazněla skladba Byla cesta a závěrečnou písní byla ta, která se v příjemné předvánoční atmosféře vyjímala bezesporu nejvíce, a to píseň Tisíc andělů. Návštěvnost, ale i věková pestrost těch, kteří si přišli tento večer užít, značí stále velkou oblibu skupiny na české hudební scéně a neutuchající zájem jejich fanoušků.

Na koncertě byla přítomna i ředitelka Pomocných tlapek o.p.s. paní Hana Pirnerová a velice ochotně mi tuto spolupráci přiblížila. „Se skupinou Čechomor spolupracujeme již jedenáct let. Jezdíme s nimi na koncerty po celé České republice, nyní právě v rámci jejich vánočního turné. Na každém jejich koncertě máme stánek přímo v sále, kde nás návštěvníci koncertu mohou nejen podpořit, ale dozvědět se i o fungování naší společnosti, výcviku a práce s asistenčními psy. Sídlíme v Plzni, a jelikož se v západních Čechách mnoho koncertů neodehrává, rozhodli jsme se například letos uspořádat již 2. Benefiční koncert s názvem Čechomor hraje pro Pomocné tlapky, který proběhl právě v Plzni. Cílem koncertu bylo potěšit návštěvníky úžasnou hudbou a zároveň získat potřebné finanční prostředky na výcvik našich šikovných psů."

Na celý rozhovor s paní Hanou Pirnerovou se můžete těšit v některém dalším článku, stejně jako na další koncerty skupiny Čechomor.

Pokud máte rádi hudbu skupiny Čechomor, anebo vás zaujaly Pomocné tlapky, další příležitostí, kde je můžete společně potkat, bude 25.4.2018 v Plzni. Čechomor opět zahraje Pomocným tlapkám, a věřím, že stejně jako v rámci vánočního turné, i zde se opět snoubí skvělá hudba, milí lidé a jednoznačně prospěšná činnost, která má smysl.

Povídání s Karlem Holasem z Čechomoru naleznete zde.

Fotogalerie Čechomor Kooperativa Tour

Autor: Hermína Muchová | středa 10.1.2018 7:30 | karma článku: 12.20 | přečteno: 733x

Další články blogera

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 256 | Diskuse

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 1257 | Diskuse

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 1299 | Diskuse

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 2033 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Milena Zelenková

Recyklovaný komparz

Na každém kroku chybí lidi. Televizi nevyjímaje. Co se dá dělat, nutno recyklovat. U herců běžná praxe. Nakouknete a nevíte: vidíte seriál A nebo B? C to být nemůže, tam přidali Suchánka.

18.9.2019 v 7:20 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martin Braun

Nechte už toho Karla Gotta na pokoji

Od chvíle kdy oznámil veřejnosti, že trpí leukémií, není den kdy bych si na nějakém zpravodajském serveru nepřečetl "novinky" o tom jak nemoc probíhá a co se děje.

17.9.2019 v 16:08 | Karma článku: 40.80 | Přečteno: 3790 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X

Za necelý měsíc, přesně 12.10.2019, zazní známá znělka a uvede již desátou řadu oblíbené soutěžní taneční zábavné show StarDance.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 715 | Diskuse

Karel Sýkora

Geneticky upravení jedinci už existují aneb je to začátek vzniku elitářské společnosti?

Úpravy lidské DNA byly ještě nedávno námětem pro vědeckofantastické filmy. Teď už je to realita. Na světě existují prokazatelně tři lidé, u nichž došlo ke změně genetické informace ještě před narozením.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 103 |

Martin Faltýn

Za masáž v pořadu ČT "To se ví" by se nemuseli stydět ani komunisti!

Česká televize nasadila doslova trhák! Pořad, který má zatočit s "fejky". Z nějakého důvodu jej nasadila po 22. hodině. Záměr nebo fejk? Poznáte to?

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 2741 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 890

Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com

Najdete na iDNES.cz